Ženeva 23. júna (TASR) - Vyšetrovatelia OSN pre ľudské práva obvinili dnes USA zo zdržiavania ich návštev väzňov v Iraku, Afganistane a na základni v kubánskom zálive Guantánamo.
Štyria odborníci na rôzne oblasti ľudských práv v dnešnej správe vyjadrili hlbokú ľútosť, že americká vláda ich nepozvala na návštevu väzňov. Nereagovaním na ich početné žiadosti o povolenie návštev podľa nich Washington preukázal, že nie je ochotný spolupracovať s príslušným aparátom OSN.
Ostatnú žiadosť o povolenie preskúmať podmienky v Guantáname adresovali vyšetrovatelia OSN vláde USA v polovici apríla. Podľa vlastných slov majú hodnoverné informácie týkajúce sa vážnych obvinení z mučenia, krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania s väzňami, ako aj porušovania ich práva na zdravie a riadny súdny proces.
Žiadosti o návštevu prišli po škandále vyvolanom fotografiami týrania irackých väzňov americkými vojakmi vo väznici Abú Ghraib pri Bagdade.
Vyšetrovatelia majú globálny mandát OSN na skúmanie obvinení z týrania a svojvoľného zadržiavania, ako aj na zabezpečenie dodržiavania práv na duševné a telesné zdravie a nezávislosť súdov.
Podľa hovorkyne americkej vlády ich žiadosť Washington ešte stále skúma.
Aktivisti vyjadrujú znepokojenie nad tým, že mnohé osoby zatknuté od útokov v USA z 11. septembra 2001 sú zadržiavané už vyše tri roky bez vznesenia obvinení, často v úplnej izolácii, v právnej neistote, ktorá napomáha zlému zaobchádzaniu.
Pentagón uvádza, že v Guantáname drží 520 väzňov, zajatých prevažne v Afganistane. Obvinenia vzniesli len voči štyrom.