KYJEV. Bola možno jediným svetlým bodom v bieloruskej ekonomike, ktorá uviazla v sovietskych časoch. Bieloruskú verziu Silicon Valley však začal rozkladať diktátor Alexander Lukašenko.
Aj programátori a podnikatelia v tejto oblasti sa stali obeťami brutálnych zásahov po minuloročných zmanipulovaných prezidentských voľbách. Desiatky špičkových bieloruských IT spoločností a tisíce ich zamestnancov opustili krajinu, pričom svoje znalosti odnášajú do susedných štátov.
Ukrajina, Poľsko, Litva či Lotyšsko teraz v zrýchlenom režime vydávajú víza talentovaným Bielorusom alebo sa ich snažia nalákať na finančné výhody. Dúfajú, že tak vytvoria tisíce nových pracovných miest.
„Väčšina zakladateľov, ktorých poznám, už odišla. Takmer každý z bieloruskej IT sféry,“ hovorí Alex Škor, zakladateľ blockchainovej firmy DEIP, ktorý odišiel z Bieloruska do Poľska rok po tom, ako zatkli jeho priateľa Alexeja Korotkova, šéfa startupu MakeML, ktorý sa zaoberá umelou inteligenciou.
Obaja sa pridali k minuloročným hromadným protestom.
Kto bude ďalší na rade

Únik mozgov sa v posledných týždňoch ešte zrýchlil, keďže Lukašenko čoraz častejšie zatýka nezávislých novinárov, študentov a ľudskoprávnych aktivistov, tvrdí Andrej Stryžak, zakladateľ Nadácie BYSOL, ktorá zbiera peniaze pre obete útlaku v Bielorusku.
Bielorusko bolo ešte nedávno v oblasti technológií východoeurópskym miláčikom, globálne finančné inštitúcie sa nádejali, že Lukašenko konečne otvoril štátom ovládanú ekonomiku a zbavuje sa závislosti od ruských pôžičiek a dotácií.
Keď však Západ odmietol uznať zmanipulované voľby, Lukašenko spustil vojnu s domácim disentom a znovu sa obrátil na Moskvu, aby získal finančnú, vojenskú a politickú podporu. Vláda zatvára nezávislé médiá, zatýka novinárov a obmedzuje diplomatické vzťahy s Európou.
„Uvedomili sme si, že ďalšími na rade môžeme byť my, a tak sme spolu s ďalšími programátormi krajinu veľmi rýchlo opustili. Teraz sme v exile, nemôžeme sa vrátiť,“ hovorí Škor.
Bál sa aj štekotu
Mikita, 26-ročný IT špecialista, odišiel na Ukrajinu po tom, ako ho napadla poriadková polícia. Stále vyzerá traumatizovane. Pri rozprávaní svojho príbehu sa často zastaví, neustále fajčí.