VARŠAVA. Poľský Senát v piatok schválil upravené sporné zmeny reštitučného zákona, čím sa priblížil k ich prijatiu. Zmeny by v prípade prijatia stanovili premlčaciu lehotu 30 rokov, po ktorej by nebolo možné vyhlásiť vlastníctvo nehnuteľností a ďalšie správne rozhodnutia za neplatné.
Upravený návrh zmien teraz dostane dolná komora parlamentu. Keď ho schváli, bude ho musieť ešte podpísať prezident Andrzej Duda, ktorý zmeny podporuje.
Zmeny nariadil v roku 2015 poľský ústavný súd. Návrh na zmeny si vyslúžil kritiku Izraela a židovských organizácií, podľa ktorých židovskej komunite zabránia uplatňovať si nároky na kompenzácie alebo majetok skonfiškovaný počas holokaustu a komunistického režimu.

Poľsko tvrdí, že zmenami reaguje na podvody a nezrovnalosti, ktoré sa objavili v reštitučnom procese, čo viedlo k vysťahovaniu alebo poskytnutiu nehnuteľností obchodníkom s nehnuteľnosťami.
Úrady trvajú na tom, že nároky na reštitúcie budú stále možné prostredníctvom súdov, bez ohľadu na štátnu príslušnosť alebo miesto bydliska žiadateľa.
Pred druhou svetovou vojnou žila v Poľsku židovská komunita, ku ktorej sa hlásilo zhruba 3,5 milióna ľudí. Väčšina z nich okupáciu neprežila a ich majetky nacisti skonfiškovali.
Po vojne tieto majetky, rovnako ako majetky nežidovských vlastníkov vo Varšave a ďalších mestách, prešli pod komunistické orgány. Pád komunizmu v roku 1989 otvoril dvere reštitučným nárokom, z ktorých väčšina prichádzala od Poliakov.
Stále nevyriešená záležitosť je neustálym zdrojom trpkosti a politického napätia medzi Poľskom a Izraelom.