BRATISLAVA. Kombinácia vplyvu brexitu a pandémie ochorenia COVID-19 vedie k tomu, že regály niektorých britských supermarketov zostávajú prázdne. Britské Združenie cestnej diaľkovej dopravy (RHA) tvrdí, že hlavným dôvodom je nedostatok vodičov nákladných áut. Informuje o tom portál euronews.com.
Pingdémia
Podľa odhadov má Veľká Británia o 100-tisíc vodičov nákladných áut menej, ako potrebuje. V dôsledku brexitu noví vodiči z Európy už nemôžu tak ľahko prichádzať pracovať do Veľkej Británie ako v minulosti. Mnohí pritom odišli domov počas pandémie a nevrátili sa. Okrem toho v čase, keď v Británii platil lockdown, sa výcvik nových vodičov zastavil.
Aplikácia, ktorá používateľa upozorní, ak prišiel do kontaktu s pozitívne testovanou osôb, poslala do karantény podľa najnovších údajov v týždni končiacom 14. júlom v Anglicku a Walese takmer 619-tisíc ľudí, čím došlo k výraznému narušeniu dodávateľských reťazcov. Nedostatok pracovníkov hlásia aj pohostinstvá, sektor výroby a médiá. Mnoho ľudí si preto aplikáciu radšej vymazalo z telefónu.
Médiá situáciu pomenovali "pingdémia" podľa zvuku, ktorý smartfón vydá, keď trasovacia aplikácia vyhodnotí, že jej používateľ by mal ísť do domácej karantény.
Britská vláda trvá na dôležitosti aplikácie pri prevencii šírenia nového koronavírusu, zároveň však niektorým pracovníkom v kritickej infraštruktúre umožnila pracovať napriek tomu, že podľa nej prišli do kontaktu s pozitívne testovanou osobou.
„Boli by sme radi, keby sa európskym vodičom nákladných áut dovolil návrat. Pridajte ich na zoznam nedostatkových povolaní alebo im dajte krátkodobé víza, aby sem prišli a pracovali,“ uviedol Rod McKenzie zo Združenia cestnej diaľkovej dopravy, ktorý o probléme napísal otvorený list britskej vláde.
Prázdne regály
Titulné strany britských novín sú plné záberov prázdnych supermarketových regálov. Potraviny sú však v Londýne bežne dostupné, konštatovali redaktori agentúry Reuters s tým, že niektoré obchody nemajú balenú vodu či iné nealkoholické nápoje, ako aj šaláty a mäsové výrobky.
Sieť Sainsbury's uviedla, že jej zákazníci by mali dostať všetko, čo potrebujú, i keď možno nie každú značku, na ktorú sú zvyknutí. Sieť supermarketov Iceland už zatvorila niektoré prevádzky pre nedostatok zamestnancov. Ropná spoločnosť British Petroleum tiež zatvorila niektoré svoje čerpacie stanice z dôvodu výpadkov v dodávkach paliva spôsobených nedostatkom vodičov cisterien.
"Situácia nás veľmi znepokojuje", povedal pre televíziu Sky News britský minister obchodu Kwasi Kwarteng.
Výsledkom je to, že veľké maloobchodné reťazce, ako sú Sainsbury's a Tesco, upozorňujú, že nedokážu udržať zásobovanie všetkých svojich obchodov tak, ako by chceli.
„Počet dodávok do ich supermarketov v priebehu týždňa klesol, takže tam, kde možno bolo päť, šesť, sedem dodávok týždenne, ich počet pravdepodobne klesol na štyri alebo päť,“ povedal Bryan Roberts analytik pre maloobchod.