TEL AVIV, BRATISLAVA. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vlastní dva iPhony, vidieť ich dokonca aj na jeho oficiálnom portréte.
Sú pre neho nástrojom vládnutia, volá cez ne svojim ministrom aj známym, opisuje francúzsky denník Le Monde . Od roku 2017 je však najmenej jedno z jeho telefónnych čísel v zozname čísel na potenciálne špehovanie, ktoré si vyžiadala marocká vláda, dopĺňa denník.
Použitím softvéru izraelskej firmy NSO Group dokážu vlády aj tajné služby získať prístup takmer ku všetkým dátam na mobilných telefónoch.

Aj keď by mali softvér využívať výlučne na boj proti terorizmu, práca investigatívnych novinárov a organizácií Forbidden Stories a Amnesty International ukazujú, že službu vlády zneužívali aj tajné služby na sledovanie svojich oponentov, kritikov, no aj spojencov.
Medzi potenciálne hacknutými číslami bola väčšina francúzskych ministrov, no aj šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ghebreyesus, predseda Európskej rady Charles Michel či juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
Izrael, ktorý povolil predaj softvéru aj režimu ako je Saudská Arábia, však zodpovednosť odmieta.
Prístup k správam aj k nahrávaniu
Izraelčania a priatelia zo školy aj armády Šalev Hulio a Omri Lavie založili v roku 2009 firmu Communitake, ktorá umožňovala prevziať kontrolu nad vzdialeným smartfónom.