BRUSEL. Disciplinárny režim poľských sudcov odporuje právu Európskej únie. Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor Európskej únie.
Poľsko pred najvyšším súdnym tribunálom únie zažalovala Európska komisia. V centre sporu je disciplinárna komisia ustanovená v roku 2017 pri poľskom najvyššom súde.
Podľa EK nemožno zaručiť jej nezávislosť a nestrannosť, čo môže mať dopad na zásadné rozhodnutia aj na úrovni najvyššieho súdu.

ECJ sa so všetkými námietkami bruselskej komisie stotožnil.
„ECJ potvrdil všetky sťažnosti, ktoré predložila komisia a konštatoval, že Poľsko nesplnilo svoje záväzky vyplývajúce z práva EÚ,“ uviedol súd vo vyhlásení. „Disciplinárna komora neposkytuje všetky záruky nestrannosti a nezávislosti a najmä nie je chránená pred priamym alebo nepriamym vplyvom poľskej zákonodárnej a výkonnej moci,“ uvádza sa ďalej v rozhodnutí. Poľské úrady preto ECJ vyzýva, aby „prijali opatrenia potrebné na nápravu situácie“.
Poľská vláda mechanizmus obhajuje ako súčasť reformy neefektívneho súdneho systému prerasteného korupciou. Kritici, naopak, hovoria o snahe ovládnuť súdy.
Sudcov zasadajúcich v disciplinárnej komore vyberá poľská Národná súdna rada. Jej členov volí parlament, kde má vládna koalícia na čele so stranou Právo a spravodlivosť (PiS) väčšinu.
Rozhodnutiu ECJ predchádzal v stredu verdikt poľského ústavného súdu. Ten konštatoval, že predbežné opatrenia európskeho súdu týkajúce sa poľského súdnictva odporujú poľskej ústave a nie sú právne záväzné. Organizáciu súdnictva ústavný súd označil za zvrchovanú kompetenciu poľských úradov a poľskej legislatívy.
ECJ vlani Varšave predbežným opatrením nariadil, aby prerušila prácu disciplinárnej komory. Zmeny v súdnictve priviedli Európsku komisiu (EK) k otvoreniu konania o porušení práva EÚ, na základe ktorého by Poľsko mohlo čeliť sankciám.