PORT VILA. Kontroverzný program "zlatých pasov" tichooceánskej krajiny Vanuatu poskytol vlani občianstvo viac než dvetisíc ľudom vrátane niekoľkých pochybných podnikateľov, či osobám hľadaných políciou v krajinách po celom svete, informoval vo štvrtok britský denník The Guardian.
Občianstvo za 130-tisíc eur
Medzi osobami, ktoré v rámci tohto programu získali občianstvo, sú napríklad sýrsky podnikateľ, proti ktorému zaviedli USA sankcie, pochybný severokórejský politik, taliansky podnikateľ obvinený z vydierania Vatikánu, bývalý člen neslávne známeho austrálskeho motorkárskeho gangu, či bratia z Juhoafrickej republiky obvinení z krádeže kryptomeny.
Vanuatský program "zlatých pasov" povoľuje cudzincom kúpiť si občianstvo krajiny za 130-tisíc dolárov, a to aj bez toho, aby daný človek vôbec niekedy tento štát navštívil.
Celý proces pritom zvyčajne trvá len niekoľko mesiacov.
Nový držiteľ vanuatského pasu navyše získa bezvízový prístup do 130 krajín sveta, a to vrátane Európskej únie a Británie. Okrem toho je Vanuatu aj daňovým rajom, kedže nevyžaduje platenie daní z príjmu či z bohatstva.
Kontroverzný program "zlatých pasov" funguje od roku 2017 a vlani krajine priniesol až 116 miliónov dolárov.
Zadné vrátka pre vstup do EÚ a Británie
Experti však varujú, že tento program vytvára "zadné vrátka" pre vstup do EÚ a Spojeného kráľovstva a môže spôsobiť, že v Tichomorí vznikne "kriminálna" základňa. Miestna daňová legislatíva robí z Vanuatu navyše atraktívnu destináciu pre pranie peňazí, upozorňuje The Guardian.
Informácie o tom, komu Vanuatu poskytlo občianstvo, boli doteraz nejasné. Guardianu sa však podarilo získať prístup k niektorým dokumentom, ktoré odhalili mená osôb, ktorým vlani Vanuatu poskytlo občianstvo. Podľa denníka išlo o 2 200 osôb, pričom približne polovica žiadateľov pochádzala z Číny.
Podobné programy pritom fungujú v krajinách po celom svete. Cyperská vláda napríklad v rokoch 2007–2020 udelila v rámci programu tzv. zlatých víz nelegálnym spôsobom občianstvo viac ako 3600 investorom pochádzajúcim z krajín mimo Európske únie.
Európska únia a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) už dlhodobo vyjadrujú v tejto súvislosti obavy – čo vlani prinútilo Vanuatu prisľúbiť, že sprísni preverovanie žiadateľov o občianstvo.
Napriek tomu však vlani poskytlo občianstvo ľuďom spájaným s podvodmi a sankciami či tým, po ktorých pátra v ich domovských krajinách polícia.