Weimar 22. júna (TASR) - Reštriktívnou archívnou politikou bránia ruské úrady podrobnému preskúmaniu sovietskych osobitných táborov, zriadených v rokoch 1945-1950 na území Nemecka. Na túto skutočnosť upozornila v uplynulých dňoch skupina odborníkov, pôsobiacich v pamätníku Buchenwald.
"Súvisí to so situáciou v putinovskom Rusku, ktoré momentálne nie je naklonené spomínaniu a spracovaniu histórie," povedal v uplynulých dňoch vo Weimare riaditeľ areálu pamätníka v Buchenwalde Volkhard Knigge. Historik Bodo Ritscher upozornil na to, že v ruských archívoch existujú ešte stále osobné akty osôb, internovaných v sovietskych pracovných táboroch na území Nemecka.
Jedným z nich bol aj osobitný tábor v Buchenwalde, zriadený sovietskou okupačnou mocou na území bývalého nacistického koncentračného tábora Buchenwald. V povojnovom tábore bolo internovaných okolo 28.000 osôb, z ktorých približne 7.000 zahynulo v dôsledku chorôb a podvýživy.
Podľa doterajších výsledkov výskumu boli v Buchenwalde internovaní prevažne politickí funkcionári na strednej a nižšej úrovni ale aj osoby, zatknuté úplnou náhodou. V sovietskej okupačnej zóne bolo desať takýchto táborov so 157.000 väzňami. Z nich 42.000 útrapy táborovej väzby neprežilo.
Otázkou osobitných sovietskych táborov na území Nemecka od roku 1945 sa zaoberá konferencia historikov vo Weimare, ktorá potrvá oddnes do piatku.
3 jč