SME

Nové autá nemajú od roku 2035 produkovať emisie, eurokomisia predstavila klimatický balík

Emisie CO2 by sa mali do roku 2030 znížiť o 55 percent.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Európska komisia v stredu prijala balík návrhov, ktorých cieľom je znížiť čisté emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý klimaticky neutrálny kontinent na svete

Vďaka ambicióznemu programu by sa mala Európa do roku 2050 stať prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete, informuje komisie v tlačovej správe.

Jej návrhy predpokladajú rozšírenie obchodovania s emisiami na nové odvetvia a sprísnenie súčasného systému EÚ na obchodovanie s emisiami. Počíta sa s posilnením využívania energie z obnoviteľných zdrojov, zrýchlením zavádzanie nízkoemisnej dopravy a infraštruktúry a zosúladením daňovej politiky s cieľmi Európskej zelenej dohody.

EÚ by sa mala snažiť dosiahnuť do roku 2035 klimatickú neutralitu v odvetviach využívania pôdy, lesného hospodárstva a poľnohospodárstva. V smernici o obnoviteľných zdrojoch energie komisia stanoví cieľ vyrábať do roku 2030 až 40 percent európskej energie z obnoviteľných zdrojov.

Od roku 2030 sa bude vyžadovať zníženie priemerných emisií nových automobilov o 55 percent a od roku 2035 o 100 percent v porovnaní s úrovňami z roku 2021. Vďaka tomu budú mať všetky nové automobily registrované od roku 2035 nulové emisie.

Komisia zavádza nový mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach. Cieľom je, aby sa cena uhlíka premietla do ceny dovozu cieleného spektra výrobkov.

SkryťVypnúť reklamu

Zníženie emisií v Európe by tak malo prispieť k ich celosvetovému poklesu namiesto toho, aby sa výroba s vysokými emisiami CO2 vytlačila mimo Európy.

Europoslanci chcú o konečnú podobu legislatívy bojovať

Európsky parlament bude schvaľovať všetky návrhy nariadení a legislatívnych úprav, ktoré v stredu v rámci balíka "Fit for 55" predstavila Európska komisia. Jeho cieľom je znížiť emisie CO2 v EÚ o 55 percent do roku 2030. O konečnú podobu legislatívy bude EP zvádzať "tuhý boj", čo pre TASR uviedli aj slovenskí europoslanci.

Michal Wiezik (SPOLU) upozornil, že ak to eurokomisia myslí vážne so záväznými cieľmi zníženia emisií, mala by predovšetkým kriticky prehodnotiť príspevok biomasy k cieľom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie i klimatickým cieľom a zamerať sa na zásadnú zmenu pravidiel dotácií.

SkryťVypnúť reklamu

"Dotácie vedú k narušeniu trhov s drevnou surovinou, popierajú zásadu hierarchie odpadového hospodárstva a majú za následok výrazný tlak na lesné ekosystémy tak v Únii, ako aj mimo nej," uviedol Wiezik. Pripomenul, že EP v júli odhlasoval koniec dotácií fosílnym palivám do roku 2025 a iným environmentálne škodlivým dotáciám do roku 2027.

Potrebu zmien vidí aj v právnom rámci pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny, keďže v súčasnom režime sa v poľnohospodárstve, rybnom hospodárstve a v lesníctve uplatňuje zdaňovanie paliva znížené až na nulu. "Budem sa snažiť aktívne ovplyvňovať vývoj okolo započítavania záchytov CO2 v ekosystémoch." odkázal. Dodal, že klimatický zákon EÚ počíta s príspevkom 225 Mton CO2 zachytených v ekosystémoch, čo stále povoľuje ich ničenie. Únia by v tomto smere mala byť ambicióznejšia a rátať aj s uhlíkom uloženým v najvzácnejších ekosystémoch, s cieľom ochrániť najzachovalejšie lesy a ich biodiverzitu pred ťažbou.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) rovnako upozornil, že nový balík opatrení má viacero nedostatkov, ktoré treba odstrániť, pričom základným stavebným kameňom tohto zákona musí byť princíp klimatickej spravodlivosti.

"Každý deň vidíme ako klimatická kríza naberá na obrátkach a stáva sa z nej katastrofa, ktorej čelíme už teraz. Našim cieľom musí byť urobiť aj nemožné, aby sme udržali oteplenie do 1,5 stupňa Celzia," vysvetlil. Zdôraznil, že základom všetkých prijatých opatrení musí byť spravodlivosť, lebo v súčasnosti veľkí znečisťovatelia dostávajú väčšinu emisných povoleniek zadarmo, s čím treba skoncovať. "Jedným z opatrení, ako to dosiahnuť je prijať uhlíkové clo na hraniciach. A to bezodkladne, bez prechodných období, ktoré sú obsiahnuté v aktuálnom návrhu," spresnil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov všetky príjmy za emisné povolenky majú ísť na znižovanie emisií a pomoc ľuďom. "Platiť za klimatickú krízu musia tí, ktorí ju spôsobujú. To je základná spravodlivosť, ktorú musíme dosiahnuť. V tomto smere plánujem vyvíjať ďalšie legislatívne aktivity," uviedol Hojsík.

Podľa vlastných slov bude presadzovať aj to, aby zelená energia bola skutočne zelená, lebo najmä pri biomase ide o problém, keď za obnoviteľnú energiu sa považuje aj spaľovanie dreva zo vzácnych lesov. "Európsky biomasaker nie je cestou k záchrane klímy. Spravím všetko pre to, aby som európske a slovenské lesy ochránil a biomasaker zastavil" odkázal poslanec.

Šéf Výboru EP pre životné prostredie, francúzsky europoslanec Pascal Canfin sa zmeral na časť o elektromobilite a vyhlásil, že koniec elektrických motorov stanovený na roku 2035 "je dobrým kompromisom" medzi rokom 2030, ktorý by bol pre priemysel príliš skorý, a rokom 2040, čo by z hľadiska ochrany klímy bolo príliš neskoro. Podľa jeho slov bude treba vytvoriť fond v hodnote niekoľkých miliárd eur na podporu malých a stredných podnikov v odvetviach ohrozených dekarbonizáciou dopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia
Odoberať tému

Súvisiace témy: Klíma
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 584
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 350
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 944
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 605
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 547
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 302
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 006
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 1 878
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

USA - Nórsko: ONLINE prenos zo zápasu na MS v hokeji 2025 vo Švédsku a Dánsku.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu skupiny B na MS v hokeji 2025: USA - Nórsko.


Gólová radosť slovenských hokejistov  počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je Slovensko po zápase proti Francúzsku?


Kevin Bozon a Mislav Rosandič (vpravo) v zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Slovensko čelilo Francúzsku na MS v hokeji 2025. Pozrite si všetky góly a zaujímavé momenty.


Dán Mads Pedersen (v ružovom) počas Giro d'Italia 2025.

Dánsky cyklista je aj na čele celkového poradia.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu