BRATISLAVA. Európska komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) zverejnili pokyny o náležitej starostlivosti, ktoré majú spoločnostiam z Európskej únie (EÚ) pomôcť riešiť riziko nútenej práce v ich prevádzkach a dodávateľských reťazcoch.
Pokyny poskytujú konkrétne praktické rady pre identifikáciu rizika takejto práce, predchádzanie mu, jeho zmierňovanie a riešenie.
Podľa Európskej komisie, ktorá o tom informovala na svojej webstránke, to posilní schopnosť podnikov zbaviť sa nútenej práce z ich hodnotových reťazcov.
Pokyny vysvetľujú praktické aspekty náležitej starostlivosti a zároveň poskytujú prehľad únijných a medzinárodných nástrojov pre zodpovedné správanie sa firiem významné v boji proti nútenej práci.
Plnia tiež ciele obchodnej stratégie EÚ, pre ktorú je podpora zodpovedných a udržateľných hodnotových reťazcov jedným z pilierov, a to tak, že pomáhajú podnikom v EÚ prijať vhodné opatrenia ešte pred prijatím právnych predpisov o udržateľnej správe a riadení spoločností.
Tieto pripravované právne predpisy by mali zaviesť povinnosť náležitej starostlivosti, ktorá by od spoločností v eurobloku vyžadovala, aby identifikovali dopady udržateľnosti, predchádzali im, zmierňovali a zohľadňovali ich vo svojich prevádzkach a dodávateľských reťazcoch.
V závislosti od nadchádzajúceho hodnotenia vplyvu to bude zahŕňať účinné kroky a mechanizmy presadzovania, ktoré majú zabezpečiť, že pre nútenú prácu nebude v hodnotových reťazcoch spoločností v EÚ miesto.
Pokyny tiež realizujú priority Akčného plánu EÚ pre ľudské práva a demokraciu na obdobie 2020 - 2024 v oblasti podnikania a ľudských práv.
Takýmito prioritami sú napríklad eliminácia nútenej práce a podpora medzinárodne uznávaných noriem v oblasti náležitej starostlivosti.
EÚ okrem spomenutých pokynov vo svojej obchodnej politike prispieva k zrušeniu nútenej práce prostredníctvom rôznych nástrojov.