TBILISI, BRATISLAVA. Prečo nik neochraňoval novinárov a aktivistov bojujúcich za práva LGBT, keď vedel, že sa na nich chystajú krajne pravicové skupiny? Kde boli policajti, keď približne tridsať násilníkov kopalo na zemi ležiaceho novinára Alexandra Laškaravu?
S týmito otázkami prišli do parlamentu kolegovia kameramana z nezávislej televízie Pirveli, aby ich položili deň po tom, ako Laškaravu našli mŕtveho v jeho domove. Namiesto odpovedí sa však dočkali len potýčky a obvinení od premiéra, že sú súčasťou konšpirácie s cieľom zvrhnúť ho.

Kameraman v pondelok 5. júla pokrýval plánovaný Pride v Tbilisi. Bol práve v sídle aktivistov, keď do budovy vtrhli neonacisti či náboženskí extrémisti. Zranili nakoniec viac ako 50 novinárov, pochod z obáv o bezpečnosť neskôr organizátori zrušili.
„Vláda sa nielenže vyhýba prevzatiu zodpovednosti, ale snaží sa ospravedlniť násilie, pretože v sídle aktivistov neboli žiadne bezpečnostné zložky, aj keď vopred vedeli, že tam dôjde k násiliu,“ povedala tento pondelok pre Deutsche Welle riaditeľka komerčnej televízie Nana Aburdžanidzeová. „Nebol tam nikto, kto by chránil novinárov alebo organizátorov.“
Snažil sa ich zastaviť
Laškarava bol podľa nej v sídle organizátorov Pridu, keď „tieto násilné skupiny vnikli dnu a bežali po schodoch hore“. „Začali napádať novinárov, tak sa Laškarava pred nich postavil a snažil sa ich zastaviť. Sám sa stal potom obeťou,“ dodáva.
Kameramana po bitke previezli so zlomeninami na tvári do nemocnice a následne ho prepustili na doliečenie domov. Oficiálnu príčinu smrti ešte úrady nezverejnili. Ministerstvo vnútra naznačuje, že za tým môže byť aj predávkovanie drogami.