Tokio 1. februára (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov a japonský premiér Džuničiro Koizumi sa na dnešnom stretnutí v Tokiu vzájomne ubezpečili, že budú pokračovať v úsilí o uzavretie mierovej zmluvy medzi oboma krajinami.
Ivanov odovzdal Koizumimu posolstvo od prezidenta Vladimira Putina, ktorý chce podľa vlastných slov pokračovať v dialógu s cieľom nájdenia "obojstranne prijateľného riešenia" územného sporu, brániaceho uzavrieť Rusku a Japonsku dohodu o oficiálnom ukončení nepriateľstva z druhej svetovej vojny.
Putin v liste tiež zdôraznil dôležitosť "budovania konštruktívneho partnerstva" medzi oboma štátmi. Boj proti terorizmu je podľa jednou z oblastí možnej efektívnej spolupráce. Odpoveď na Koizumiho decembrový list tiež potvrdila zámer Moskvy pozvať japonského premiéra do konca roka na štátnu návštevu.
Ivanov na tlačovej konferencii po stretnutí s Koizumim zopakoval stanovisko Moskvy o tom, že Spojenými štátmi vedená kampaň v Afganistane nesmie byť rozšírená na ďalšie krajiny, keďže by to predstavovalo hrozbu rozpadu protiteroristickej koalície.
Boj proti terorizmu "nemôže a nesmie byť porovnávaný s bojom proti jednotlivým štátom, ľuďom alebo náboženstvám", zdôraznil Ivanov. Za akýchkoľvek okolností je neprijateľné, aby bol tento boj vedený kvôli dosiahnutiu politických cieľov týkajúcich sa špecifických štátov alebo režimov.
"Vyhlásenia o tom, čo predstavuje terorizmus, a obvinenia z terorizmu voči organizáciám alebo hnutiam musia byť veľmi starostlivo zvážené na základe faktov," uviedol Ivanov. Ako však informovala ruská tlačová agentúra ITAR-TASS, ruský minister si nemyslí, že nedávne americké vyhlásenia znamenajú priamu hrozbu konkrétnej krajine.
Hlavným bodom programu trojdňovej návštevy šéfa ruskej diplomacie v Japonsku sú spôsoby riešenia 57-ročného sporu o Kurilské ostrovy. V sobotu bude o tejto otázke hovoriť s dnes vymenovanou japonskou ministerkou zahraničných vecí Joriko Kawagučiovou.
Štyri malé ostrovy ležiace medzi najsevernejším z japonských hlavných ostrovov Hokkaidó a ruským polostrovom Kamčatka obsadila sovietska armáda v záverečných dňoch druhej svetovej vojny a vyhnala z nich japonské obyvateľstvo.
Japonsko si na ostrovy, ktoré obklopujú vody bohaté na ryby a ktoré sú v krajine vychádzajúceho Slnka známe ako Severné teritóriá, robí územný nárok a odmietlo podpísať mierovú zmluvu do ich vrátenia.