VARŠAVA. Poľsko opäť obnovuje plány na rekonštrukciu varšavského paláca, kde v roku 1932 po prvý raz prelomili kódy nemeckých šifrovacích strojov Enigma.
Prezident Andrzej Duda v stredu počas ceremónie na mieste, kde kedysi stál Saský palác, ktorý v roku 1944 nemecké okupačné sily vyhodili do vzduchu, odovzdal predsedovi parlamentu návrh zákona vypracovaný svojou kanceláriou.
Budova pochádza zo 17. storočia
Jeho cieľom je obnovenie masívnej budovy zo 17. storočia.
Duda pritom skonštatoval, že i keď to bude finančne náročné, projekt podľa neho symbolicky uzavrie proces opätovného vybudovania historického centra poľského hlavného mesta po škodách spôsobených v druhej svetovej vojne.
Odhad nákladov však neposkytol.
Po dokončení, ktoré je naplánované na rok 2028, by mal byť palác miestom kultúrnych a historických projektov. Najprv však musia plány schváliť dolná komora parlamentu a Senát.
Palác v minulosti viackrát prestavali a slúžil rôznym účelom.
V rokoch 1930 - 1937 tam sídlila Kancelária šifier poľských ozbrojených síl, kde v roku 1932 pracovali traja matematici - Marian Rejewski, Jerzy Rózycki a Henryk Zygalski, ktorí ako prví prelomili šifry Enigmy. Ich úsilie položilo základ pre neskoršie úspechy britských kryptológov z Bletchley Parku.
Zachovala sa iba centrálna časť
Počas vojny v Saskom paláci sídlil Wehrmacht a nacistické jednotky ho v decembri 1944 vyhodili do vzduchu, keď ničili Varšavu po neúspešnom Varšavskom povstaní.
Do súčasnosti sa zachovala len časť centrálnej kolonády s hrobom neznámeho vojaka, pri ktorom zvyknú klásť vence.
Plány na obnovu paláca sa objavujú už od konca vojny, najnovšie začiatkom 21. storočia, keď odkryli základy a viaceré ďalšie prvky.
Zrušili ich však pre očakávané vysoké náklady a tiež preto, že experti konštatovali, že staré základy sú príliš slabé na to, aby sa na nich znovu stavalo.