WASHINGTON. Variant epsilon koronavírusu SARS-CoV-2, prvýkrát objavený v americkom štáte Kalifornia, obsahuje tri mutácie tzv. hrotovej bielkoviny (spike proteín), ktoré sú odolné voči protilátkam vytvoreným vakcínami založenými na technológii mRNA, ako aj voči protilátkam, ktoré sa v organizme generujú po prekonaní covidu.
Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov zverejnenej vo štvrtok v časopise Science.

Kalifornský variant bol prvýkrát identifikovaný začiatkom roka 2021 a do mája bol zistený v ďalších 34 krajinách sveta. Variant s označením CAL.20C je tak zrejme odolnejší než britský variant (alfa) či indický variant (delta).
Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) už koncom februára upozorňovali, že kalifornský variant môže byť nielen nákazlivejší, ale môže spôsobovať i ťažší priebeh choroby CovidOVID-19.
Vo vzorkách odobratých vlani v septembri nenašli ani jeden výskyt tohto nového variantu, do konca januára však spôsobil až polovicu skúmaných prípadov nákazy.
V súčasnosti je však podiel variantu epsilon v nakazenej populácii Spojených štátov natoľko nízky, že americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb znížilo status variantu zo "znepokojujúceho" na "variant záujmu".
V Kalifornii aktuálne evidujú 649 prípadov epsilon variantu, v Michigane sú týmto kmeňom vírusu nakazené dve percentá všetkých infikovaných.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Počet zaočkovaných ľudí na Slovensku (+ kalkulačka termínov)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Cestovateľský semafor: Pozrite si rozdelenie krajín