MINSK, BRUSEL. Po tom, ako Bielorusko pozastavilo svoju účasť na programe Európskej únie Východné partnerstvo, splnil aj vedúci delegácie EÚ v Minsku Dirk Schübel požiadavku bieloruských úradov a odcestoval z krajiny.
Informovala o tom vo štvrtok agentúra APA.
Požiadavku bieloruskej vlády na odchod Schübela kritizovali EÚ i Rakúsko. Samotný Schübel vo štvrtok vyhlásil, že ho stihol rovnaký osud ako jeho kolegov z Poľska, Litvy a Lotyšska.

Rozhodnutia bieloruského ministerstva zahraničných vecí viedli v posledných mesiacoch k výraznému zníženiu počtu diplomatov z krajín EÚ v Minsku. Schübel vo vyhlásení napísal, že svoju prácu bude v najbližšom čase vykonávať z Bruselu.
"Dnešné Bielorusko nie je tou krajinou, do ktorej som pred 22 mesiacmi prišiel," konštatoval nemecký diplomat.
Dodal však, že je presvedčený, že občania Bieloruska všetko prekonajú, vyjdú z krízy silnejší a budú ešte viac túžiť po vytvorení slobodnej, prosperujúcej, otvorenej a bezpečnej spoločnosti.
"Požiadavkou, aby vedúci delegácie EÚ odcestoval na konzultácie do Bruselu, urobil bieloruský režim ďalší krok k vlastnej izolácii," povedal hovorca Európskej komisie pre APA.
Zdôraznil, že EÚ chce ponechať komunikačné kanály otvorené, čo je v časoch krízy kľúčové.
Keďže Schübela nevyhlásili za nežiaducu osobu, môže sa po konzultáciách v Bruseli vrátiť do Minska.
Bielorusko v pondelok oznámilo, že pozastavuje svoju účasť na projekte EÚ Východné partnerstvo. Zároveň povolalo svojho stáleho zástupcu pri EÚ na konzultácie a požiadalo Úniu, aby svojho zástupcu tiež dočasne stiahla.
Východné partnerstvo vzniklo v roku 2009 s cieľom posilniť a prehĺbiť politické a hospodárske vzťahy medzi EÚ, jej členskými štátmi a Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou.
Brusel bývalé sovietske republiky povzbudzuje k ekonomickým reformám a podporuje pokrok pri demokratizácii a dodržiavaní ľudských práv, dopĺňa APA.