ANKARA. Turecko vo štvrtok oficiálne odstúpilo od tzv. Istanbulského dohovoru.
Rozhodnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana odsúdili západné krajiny i ľudskoprávne organizácie. Informovala o tom agentúra AFP.
Erdogan už 19. marca vydal dekrét, na základe ktorého Turecko odstúpi od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, známeho aj ako Istanbulský dohovor.
Toto rozhodnutie nadobudlo účinnosť práve 1. júla.
Tento krok však vyvolal pobúrenie na domácej i medzinárodnej scéne. Odstúpenie Ankary od dokumentu odsúdila aj Európska únia a Spojené štáty.
V samotnom Turecku proti odstúpeniu protestovali tisíce ľudí. Demonštranti v centre Istanbulu držali transparenty s nápismi ako "Nevzdáme sa Istanbulského dohovoru. Pre nás ešte nie je koniec". Skandovali tiež heslá ako "Nemlčíme, nebojíme sa, neposlúchame", píše DPA.
Protest v Istanbule, na ktorom sa zišli stovky ľudí, sa vyhrotil, keď polícia nedovolila demonštrantom pochodovať na obľúbené námestie Taksim. Demonštranti neuposlúchli varovania polície a snažili sa preniknúť cez zábrany. Polícia nakoniec proti nim zakročila slzotvorným plynom, uvádza AFP.
Obdobné protesty sa konali aj v Ankare, Izmire a ďalších tureckých mestách, pričom na ich priebeh dohliadalo množstvo policajtov. Podľa AFP mala demonštrácia v Ankare pokojný priebeh.
"Turecko sa v oblasti práv žien vrátilo v čase o desať rokov späť," uviedla generálna tajomníčka ľudskoprávnej organizácie Amnesty International Agnés Callamardová. Odstúpenie Turecka od dohovoru podľa nej vyslalo verejnosti "neuvážený a nebezpečný" odkaz, že páchatelia sa môžu vyhnúť trestom.
Istanbulský dohovor, ktorý podpísalo 45 krajín a Európska únia, vyžaduje, aby vlády signatárskych štátov prijali právne predpisy stíhajúce domáce násilie a podobné týranie, ako aj znásilnenie v manželstve a mrzačenie ženských pohlavných orgánov.
AFP dodáva, že domáce násilie je v Turecku veľkým problémom. Len vlani tam muži zavraždili najmenej 300 žien, vyplýva z bilancie platformy, ktorá monitoruje prípady rodovo podmieneného násilia.
Zatiaľ čo sa Turecko tohto roku rozhodlo od zmluvy odstúpiť, 33 členských štátov Rady Európy dohovor už ratifikovalo a 12 ďalších krajín – vrátane EÚ ako celku – ju len podpísalo. K zmluve sa chcú pridať aj krajiny ležiace mimo Európy, napríklad Tunisko či Kazachstan.
Slovensko vlani vo februári Istanbulský dohovor odmietlo.