CARACAS. Venezuela počas tohto týždňa ako druhá krajina v Amerike po Kube začala očkovať kubánskou vakcínou Abdala, ktorá však ešte nebola regulačnými úradmi v oblasti zdravotníctva schválená.
Informuje o tom na svojej webovej stránke stanica BBC.
Vakcíne nedôverujú
Venezuelská vláda túto vakcínu začala podávať v okolí hlavného mesta Caracas 27. júna, spresňuje na svojej webovej stránke spravodajská televízna stanica Euronews.
Kubánska vláda 21. júna oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu Covid-19 s názvom Abdala má po troch dávkach účinnosť 92,28 percenta. Podrobnosti o klinických skúškach však vláda tejto ostrovnej krajiny neposkytla.
Abdala je jednou z očkovacích látok, ktoré Kuba vyvíja. Havana ešte predtým oznámila, že jej vakcína s názvom Soberana 2 má po podaní dvoch dávok 62-percentnú účinnosť.
Tieto údaje však nepotvrdil žiadny regulačný úrad, neboli zverejnené vo vedeckých časopisoch a neschválila ich ani nijaká regionálna či medzinárodná zdravotnícka organizácia, približuje BBC.
Venezuelská vláda prijatie vakcíny Abdala označila za "historický moment".
Viaceré venezuelské vedecké inštitúcie však vyjadrili znepokojenie v súvislosti s používaním vakcíny Abdala, ktorú označili za "prípravok s pochybnou vedeckou dôveryhodnosťou", píše BBC. Nespokojnosť s používaním tejto vakcíny vyjadrila aj venezuelská opozícia.
"Čo sa stalo s vakcínami zo systému COVAX?" píše na Twitteri úrad vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa.
Žiadajú overené vakcíny
Venezuelčania sú podľa tohto úradu "teraz úplne bezmocní" a nemajú možnosť vybrať si vakcínu. "Žiadame vakcíny schválené pre všetkých," píše úrad a pripomína, že vakcíny v programe COVAX sú schválené medzinárodnými úradmi, zatiaľ čo vakcína Abdala nie je.
Program COVAX vytvorili Organizácia Spojených národov a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s cieľom pomôcť krajinám s nízkym a stredným príjmom získať prístup k proticovidovým očkovacím látkam.
Krajiny na to, aby mohli začať používať akúkoľvek vakcínu, nepotrebujú povolenie od Svetovej zdravotníckej organizácia (WHO).
Ide o rozhodnutie jednotlivých krajín, píše BBC s odvolaním sa na Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO).
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Počet zaočkovaných ľudí na Slovensku (+ kalkulačka termínov)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Cestovateľský semafor: Pozrite si rozdelenie krajín