WASHINGTON. Vo veku 88 rokov zomrel Donald Rumsfeld, ktorý bol medzi rokmi 2001 a 2006 americkým ministrom obrany.
Vo vyhlásení zverejnenom na twitteri to oznámila jeho rodina.
Minister z administratívy exprezidenta Georgea Busha mladšieho vraj posledné okamihy života prežil v kruhu blízkych doma v Novom Mexiku.
Ako pripomína agentúra Reuters, Rumsfeld bol hlavným strojcom vojny v Iraku, pokiaľ ho Bush po tri a pol rokoch bojov nevymenil.
Donald Rumsfeld: Jeden z najdôležitejších i najkontroverznejších ministrov
Do dejín sa Rumsfeld najvýraznejšie zapísal ako jedna z hlavných postáv americkej vojny proti terorizmu po útokoch z 11. septembra 2001.
Podľa denníka The Washington Post jeho vodcovská rola pri inváziách do Afganistanu a Iraku a snahy o transformáciu americkej armády z neho urobili jedného z najdôležitejších a tiež najkontroverznejších ministrov obrany v dejinách USA.
"S hlbokým smútkom oznamujeme správu o odchode Donalda Rumsfelda, amerického štátnika, oddaného manžela, otca, dedka a pradedka, v 88 rokoch. Bol obklopený rodinou vo svojom milovanom Taose v Novom Mexiku," píše sa vo vyhlásení rodiny.
Komuniké vyzdvihuje Rumsfeldove "mimoriadne úspechy počas viac než šiestich desaťročí verejnej služby", neochvejnú lásku k manželke Joyce, príbuzným a priateľom a "integritu", ktorú preukazoval v živote zasvätenom vlasti.

Viedol nadáciu, ktorá podporovala rodiny vojakov a zranených veteránov
Rumsfeld viedol Pentagon už v rokoch 1975 až 1977 za prezidenta Geralda Forda a jeho dlhoročná kariéra zahŕňa vládne angažmány pod štyrmi rôznymi prezidentmi a takmer štvrťstoročie v "korporátnej Amerike", pripomína agentúra AP.
Po odchode do dôchodku v roku 2008 viedol nadáciu Rumsfeld Foundation, ktorá propagovala prácu vo verejnej sfére a podporovala rodiny vojakov a zranených veteránov.
V jednom zo svojich posledných verejných činov sa tento rok v januári zaradil medzi desiatich exministrov obrany, ktorí prostredníctvom listu vo Washington Post varovali pred zneužitím armády v spore o výsledky novembrových prezidentských volieb.
"Snahy zapojiť americké ozbrojené sily do riešenia volebných sporov by nás zaviedli na nebezpečné, nezákonné a neústavné teritórium," napísala vtedy skupina bývalých šéfov Pentagonu.