ĽUBĽANA. Slovinsko na šesť mesiacov preberá rolu predsedníckej krajiny Európskej únie.
Premiér stredobodom pozornosti
Deje sa to v čase, keď je jeho premiér Janez Janša stredobodom pozornosti pre spory s Bruselom, úzke spojenectvo s populistickým maďarským lídrom Viktorom Orbánom a čoraz viac autokratickú politiku, čo vyvoláva pochybnosti o dôveryhodnosti krajiny ako lídra 27-členného bloku.
Hoci rotujúce predsedníctvo Rady Európskej únie, ktoré Slovinsko vo štvrtok prevezme od Portugalska, má najmä administratívne úlohy, Ľubľana sa ho ujme v období zotavovania bloku z pandémie ochorenia COVID-19, zastaveného procesu rozširovania EÚ a obáv, že vedúcu rolu by slovinská vláda mohla využiť na ďalšie obštrukcie v oblasti slobôd médií v krajine a inde v Európe.
V máji slovinský premiér tesne prežil hlasovanie v parlamente o jeho stíhaní, ktoré navrhli opozičné strany obviňujúce ho z potláčania médií a nezvládnutia pandémie tým, že nezadovážil dostatok vakcín.
Demonštrácie proti narúšaniu demokracie
Tento mesiac demonštrovali tisíce Slovincov proti narúšaniu demokratických štandardov a žiadali odstúpenie vlády a predčasné voľby.
V Slovinsku má Janša prezývku „Maršal Twito“. Je to slovná hračka s narážkou na bývalého juhoslovanského diktátora, maršala Josipa Broza Tita a tiež to, že Janša často používa sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter.
Rovnako ako bývalý americký prezident Donald Trump, predtým ako mu Twitter zablokoval jeho účet, je Janša známy využívaním mikroblogovacej siete na útoky proti svojim politickým oponentom a na zverejňovanie nepodložených tvrdení.
Priority predsedníctva sú v súlade s Úniou
Faris Kočan, zahraničnopolitický analytik Centra pre medzinárodné vzťahy v Ľubľane, uviedol, že predsedníctvo Slovinska je dôležitým testom pre Európsku úniu vzhľadom na silnejúce nedemokratické tendencie v Slovinsku a v niektorých iných členských krajinách, napríklad v Maďarsku a Poľsku.
„Ak sa pozrieme na priority slovinského predsedníctva, vidíme, že sú v súlade s Európskou úniou - odolnosť, ekonomické zotavenie, digitálna transformácia a zelené technológie,“ konštatoval.
„Ale čo je tento 'európsky spôsob života' podporovaný slovinským predsedníctvom? Otázkou je, čo to naozaj znamená. Ide o toleranciu, ľudské práva a slobody alebo ide o hodnoty niektorých minulých časov a nedemokratických režimov?,“ vyslovil Kočan otázky.