"Budeme žiadať pre našich klientov nielen finančné odškodnenie, ale chceme priznanie, že otroctvo zneužilo milióny Afričanov, že s tým ruka v ruke išli násilnosti a vraždy," uviedol Charles Ogletree, predstaviteľ organizácie Reparations Assessment Group, ktorá žalobu pripravuje.
V skupine je okrem iných Johnie Cochran, ktorý bol obhajcom O.J. Simpsona, obvineného z vraždy svojej bývalej manželky, a Alexander Pires, ktorý dosiahol odškodnenie afroamerických farmárov v sume miliardy dolárov.
Farmári čiernej pleti sa sťažujú na diskrimináciu zo strany ministerstva poľnohospodárstva. V tíme obžaloby je aj Richard Scruggs, známy tým, že dosiahol, že americkí producenti tabakových výrobkov súhlasili s odškodnením osôb, ktoré utrpeli v dôsledku fajčenia na zdraví. Ide o závratnú sumu - 368 miliárd dolárov.
Úsilie tejto skupiny právnikov dosiahnuť, aby potomkovia bývalých amerických otrokov dostali finančné odškodnenie, nie je osamotené. Najmenej päť miest, vrátane Chicaga, Detroitu a Washingtonu, v posledných dvoch rokoch žiadalo federálnu vládu, aby začala rozpravu o dôsledkoch otroctva na spoločnosť.
Koncom tohto mesiaca začne platiť v Kalifornii nový zákon, ktorý stanovuje, aby poisťovacie spoločnosti zistili tých bývalých majiteľov otrokov, ktorí ich mali poistených a po smrti otroka získali od poisťovne finančné prostriedky.
Významný denník v štáte Connecticut pred niekoľkými dňami priniesol ospravedlnenie za to, že prinášal inzeráty s ponukami na predaj otrokov. Ospravedlnenie priniesol denník na celej novinovej strane.
Demokratický kongresman John Coneyrs ml. zo štátu Michigan, ktorý je seniorom medzi afroamerickými kongresmanmi, je horlivým zástancom odškodnenia potomkov otrokov. Od roku 1989 niekoľkokrát predložil návrh zákona, na základe ktorého by sa musela vypracovať podrobná štúdia o otroctve v Spojených štátoch a jeho dopade.
Ti, čo sa usilujú o finančnú kompenzáciu, poukazujú na to, že vláda vo Washingtone odškodnila amerických Indiánov a Američanov japonského pôvodu za to, že ich nechala v priebehu druhej svetovej vojny izolovať v zberných táboroch.
Afroameričania tiež poukazujú na to, že Švajčiarsko a Nemecko odškodňujú prenasledovaných počas holokaustu. Mnohí aktivisti za občianske práva černochov tvrdia, že pokiaľ potomkovia otrokov nedostanú odškodnenie, rany z otroctva, ktoré v Spojených štátoch trvalo 240 rokov, sa nezacelia.