SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Tornádo na Morave si vyžiadalo päť obetí, medzi nimi je aj Slovenka (minúta po minúte)

Supercela na Morave priniesla aj krúpy.

Tornádo spustošilo viaceré obce. Tornádo spustošilo viaceré obce. (Zdroj: TASR/AP)

Správy o búrke na Morave sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

15:40 Česká vláda schválila bezplatné poskytnutie hmotných rezerv, najmä pohonných hmôt pre zložky Integrovaného záchranného systému zasahujúce v obciach spustošených tornádom.

SkryťVypnúť reklamu

15:30 Tornádo na juhu Moravy bolo najtragickejšej v Európe od roku 2001. Najničivejšie tornádo na kontinente zabilo v Rusku v roku 1984 asi 90 ľudí, uvádza Severe Weather.

15:25 Zoologická záhrada (ZOO) Bratislava je pripravená v prípade potreby pomôcť hodonínskej ZOO, ktorá bola takisto zdevastovaná ničivou búrkou.

"Na sociálnych sieťach sme zatiaľ uverejnili výzvu na finančnú pomoc, ktorú je možné zaslať na transparentný účet," doplnila Veronika Maťašovská z oddelenia marketingu bratislavskej ZOO.

Kontakt s hodonínskou ZOO udržujú prostredníctvom Únie českých a slovenských zoologických záhrad.

"Posledná informácia, ktorú máme, je, že v ZOO Hodonín nedošlo k žiadnym zraneniam, ani stratám na životoch. Materiálne poškodenie je však obrovské, nemajú elektrinu ani internetové pripojenie. Vďaka dobrovoľníkom monitorujú a vyhodnocujú celú situáciu a rozsah škôd," priblížila.

SkryťVypnúť reklamu

15:20 Letecká akadémia Slovak Training Academy je pripravená nasadiť vlastnú leteckú techniku vrátane vrtuľníkov UH-60 Black Hawk na pomoc pri odstraňovaní následkov živelnej pohromy na južnej Morave.

Flotila Slovak Training Academy má k dispozícii viac ako 20 vrtuľníkov a letecký personál vrátane pilotov a mechanikov.

Vo vlastníctve spoločnosti sú aj štyri vrtuľníky typu UH-60 Black Hawk, ktoré by mohli pomôcť pri evakuácii osôb alebo pri prevoze záchranárskeho materiálu.

15:13 Záchranári v Juhomoravskom kraji po búrke odviezli do nemocníc 83 pacientov, z nich 18 s ťažkými zraneniami. Ďalšie desiatky ošetrili na mieste.

15:05 Česko môže získať pomoc z fondu solidarity EÚ, ktorý krajiny využívajú v prípadoch živelných pohrôm. Český premiér Babiš informoval o kľúči prideľovania zdrojov z fondu.

SkryťVypnúť reklamu

15:00 V priebehu popoludnia narastá prítomnosť hasičov v postihnutých obciach. Teraz je v teréne 880 hasičov, ďalších 330 dorazí. S hasičmi spolupracuje aj 300 vojakov, povedal šéf hasičov Drahomír Ryba.

14:55 Reportérka SME Nina Sobotovičová nakrúcala v zasiahnutých obciach Lužice, Moravská Nová Ves a v Mikulčice.

Načítavam video...

14:52 Spravodajský portál Euronews uverejnil krátke video z tornádom postihnutej oblasti.

Načítavam video...

14:50 Výskyt tornáda v Juhomoravskom kraji bol síce ojedinelý jav, s extrémami je ale potrebné počítať, pretože na ich rast do budúcnosti upozorňujú všetky scenáre vývoja klímy. V tlačovej správe to uviedol bioklimatológ z Mendelovej univerzity v Brne Zdeněk Žalud.

14:45 Prezidentka SR Zuzana Čaputová zaslala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi sústrastný telegram v súvislosti so živelnou pohromou na južnej Morave. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka v telegrame vyjadrila v mene občanov SR úprimnú sústrasť rodinám i blízkym obetí a zraneným zaželala skoré uzdravenie.

"Zdôraznila, že Slovensko ostáva pripravené poskytnúť Českej republike ďalšiu pomoc pri vysporiadaní sa s následkami živelnej pohromy," priblížil Strižinec.

14:33 Juhomoravskí hasiči zverejnili záznam, na ktorom vidno trosky z obce Moravská Nová Ves odviate tornádom až do extravilánu obce.

14:30 Tehotná mladá žena, ktorá zahynula pod kovovou konštrukciou v obci Lužice, bola pôvodom Prešovčanka, žijúca v Českej republike.

Súvisiaci článok Pri tornáde na Morave zahynula aj rodáčka z Prešova Čítajte 

Martina bola dcérou známeho hudobníka Františka Cmara zo skupiny Mloci. Informáciu potvrdil jej otec. Smrť slovenskej občianky potvrdil aj hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga.

SkryťVypnúť reklamu

14:22 Technologický park MND v obci Lužice, ktorý patrí patriaci do skupiny KKCG, odhadol rozsah škôd po údere tornáda na stovky miliónov korún. Zakladateľ KKCG Karel Komárek pošle na obnovu regiónu minimálne 150 miliónov korún (5,9 milióna eur).

14:20 Tornádo zničilo výrobný areál firmy Groz-Beckert Czech v obci Lužice. Zranenia na pôde areálu utrpeli štyria ľudia. Závod sa zhruba 450 zamestnancami je mimo prevádzky a vyčísluje škody.

14:18 Česká vláda ešte dnes rozhodne o využití pohonných hmôt zo Štátnych hmotných rezerv pre zasahujúce zložky na južnej Morave , oznámil premiér Andrej Babiš, ktorý na poludnie predčasne opustil summit EÚ v Bruseli a priletel navštíviť postihnuté obce.

Babiš ocenil solidaritu ľudí aj ponuky pomoci zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

14:12 V popoludňajších hodinách zasahuje v postihnutých oblastiach približne 400 hasičov. Šéf hasičov Juhomoravského kraja Jaroslav Mikoška očakáva aj pomoc 200 vojakov.

13:40 Tornádo na juhu Moravy výrazne poškodilo fotovoltaickú elektráreň Pánov pri Hodoníne.

Elektráreň v pôvodnej podobe už neexistuje, povedal Martin Schreier, hovorca spoločnosti ČEZ, ktorej energetické zariadenie patrí.

Presný rozsah a výšku škôd firma zisťuje. Termín obnovenia činnosti sa nedá odhadnúť.

"Aj poškodený fotovoltaický panel pri osvite vyrába elektrinu, čím vzniká veľké riziko zásahu elektrickým prúdom.

Preto prebiehajú opravy na oplotení areálu elektrárne, pracovníci odpájajú fotovoltaické panely. Ďalšie fotovoltaické elektrárne v správe ČEZ utrpeli len drobnejšie škody.

SkryťVypnúť reklamu

13:35 Poistné zmluvy na Slovensku špecificky nespomínajú tornádo medzi poistnými rizikami.

Súvisiaci článok Pokrývajú slovenské poistky škody po tornáde? (otázky a odpovede) Čítajte 

Riziko škôd spôsobených prudkým vetrom však podľa Mariána Búlika, finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko, jednoznačne kryjú.

Aké náklady a za akých podmienok preberá na plecia poisťovňa v prípade, že si ľudia uzatvorili poistenie? INDEX odpovedá na najčastejšie otázky v súvislosti s o škodami vzniknutými činnosťou prírodných živlov.

13:25 Redaktori MF DNES v Týnci na Břeclavsku stretli skupinu cyklistov s hrabľami a lopatami. Mierili do Moravskej Novej Vsi, kam už dorazilo autami množstvo dobrovoľníkov a ďalších pomocných síl, že policajti kvôli bezpečnosti do obce nikoho ďalšieho nepúšťajú.

13:13 Českí hokejoví reprezentanti aj celý realizačný tím sa vzdal odmien za účasť na svetovom šampionáte v Lotyšsku v prospech ľudí, ktorým tornádo spôsobilo škody. Ide približne o milión korún (39 334 eur).

SkryťVypnúť reklamu

"Chcem sa poďakovať kapitánovi Jánovi Kovářovi, ktorý nás kontaktoval s tým, že sa hráči vzdajú v prospech postihnutých obcí významnej časti odmien z majstrovstiev sveta a aby sme tieto prostriedky poslali na ich účty. K ich iniciatíve sa pripojil aj realizačný tím, "uviedol prezident českého hokejového zväzu Tomáš Král.

Česká reprezentácia prehrala vo štvrťfinále s Fínskom 0:1 a obsadila konečné siedme miesto.

13:12 K už operujúcej ženijnej jednotke vyslala česká armáda do tornádom zasiahnutých obcí ďalších 150 vojakov.

13:10 Česká polícia využíva leteckú techniku pri koordinácii zásahov a usmerňovaní záchranných zložiek.

13:00 Aj keď nie je možné všetky prejavy počasia automaticky pripísať klimatickej zmene, meteorológovia aj ďalší vedci sa zhodujú, že v našich podmienkach budú práve stále výraznejšie extrémy tým hlavým prejavom, ktoré budeme v najbližších rokoch vidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Klimatická zmena a jej prejavy však bude komplexný problém a je dôležité vnímať aj celú šírku dopadov a prejavov, ktoré sa našej krajiny budú týkať.

Ako sa dotkne klimatická zmena Slovenska, priblížil Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky SME.

12:55 V Hodoníne utrpelo škody 35 bytových domov, jeden evakuovali pre únik plynu. Najviac potrební sú sú pokrývači, chýba dostatok plachiet na zakrytie striech.

12:47 Búrky zasiahli približne tretinu obce Lužice a zničili asi 120 domov. Približne 20 z nich neprešli kontrolu statiky musia sa zbúrať, uviedol starosta Lužíc Tomáš Klásek, ktorý odhadol škody na stovky miliónov korún.

12:43 Trnavský samosprávny kraj ponúkol Juhomoravskému kraju pomoc pri riešení následkov ničivej smršte.

„Juhomoravský kraj je naším najbližším partnerským regiónom, a to nielen geograficky, ale aj čo sa týka intenzity cezhraničnej spolupráce. Hajtmanovi Grolichovi som ponúkol pomoc pri zvládaní tejto mimoriadnej situácie," uviedol predseda kraja Jozef Viskupič.

SkryťVypnúť reklamu

Kraj je pripravený poskytnúť krátkodobé (dva až tri mesiace) aj dlhodobé (rok) ubytovanie. Vie uvoľniť aj niekoľko miest vo svojich zariadeniach sociálnych služieb.

12:40 Na následky ničivého tornáda na Južnej Morave reagoval aj magistrát v Senici. Ponúkol materiálnu pomoc aj pomoc dobrovoľných hasičov s ich technikou.

12:30 Ministerstvo vnútra SR deklarovalo, že je pripravené okamžite zasiahnuť v moravských obciach.

Hasičský a záchranný zbor vyčlenil desiatky hasičov, ktorí sú schopní sa operatívne presunúť do zničených lokalít. Hasiči sú momentálne dislokovaní v Malackách, Žiline, Bratislave, Trnave, Žiline Trenčíne a Humennom.

Na zásah sú vyčlenení aj desiati horskí záchranári - psovodi a tiež štyria policajní psovodi. V prípade potreby poskytnú špeciálnu techniku v rámci MUSAR (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí).

SkryťVypnúť reklamu

12:26 Podľa Českého hydrometeorologického ústavu škody spôsobené tornádom zodpovedajú sile F3, kedy sa rýchlosť vetra pohybuje okolo 219 km / h. Nevylúčili ani vyšší stupeň. Pri stupni F4 vietor dosahuje rýchlosť okolo 267 kilometrov za hodinu. Tornádo presahujúce silu F3 v Česku zatiaľ zaznamenané nebolo.

12:20 Starostovia obcí pri Břeclavi informovali o situácií v zasiahnutých oblastiach. Občanov požiadali, aby nejazdili pomáhať na vlastnú päsť, pretože tým môžu ohroziť plynulosť záchranných prác. Do obcí púšťajú len miestnych obyvateľov.

12:15 Búrka značne poškodila aj obec Stebno u Kryr na Lounsku, približne 75 kilometrov západne od Prahy. Meteorológovia nevylučujú, že oblasť zasiahlo tornádo.

„Skutočne to vyzerá na tornádo. Škody tomu nasvedčujú a niektorí ľudia o tom hovoria. Ukazovalo by to na tornádo F1, F2. Zatiaľ to však nemáme potvrdené,“ vyjadril sa Radek Tomšů z ústeckej pobočky Českého hydrometeorologického úradu.

Na mieste je stovka hasičov, dobrovoľníkov. „Je to doslova apokalypsa. Škody odhadujem tak na sto miliónov,“ povedal k situácii v Stebne Miroslav Brda, starosta mesta Kryry, pod ktoré Stebno spadá. Nikto pritom podľa neho neutrpel zranenia.

SkryťVypnúť reklamu

Poškodené sú všetky stromy, podobne ako väčšina striech domov, pričom niektoré už strechu ani nemajú, uvádza iDNES.cz.

„Spadlo tiež šestnásť stodôl. Ľudia, ktorí zostali zatvorení v domoch, sa z tej hrôzy nedokážu spamätať. Keď sa im dom rozklepal, báli sa, že im spadne na hlavu. Len premýšľali, kam ujsť,“ opísal ďalej starosta s tým, že väčšina obyvateľov je vyššieho veku a so škodami si len tak ľahko neporadia.

12:05 Obe železničné trate, ktoré spájajú mestá Břeclav a Hodonín, sú neprejazdné. Najviac poškodeným úsekom je Moravská Nová Ves - Lužice.

Prírodný živel zničil trakčné vedenie, zabezpečovacie zariadenia vrátane návestidiel, škody utrpeli aj budovy zastávok v obciach Hrušky a Lužice.

Búrka zdemolovala aj protihlukové steny a do koľajiska zaniesla veľké množstvo trosiek z okolia

SkryťVypnúť reklamu

Na sociálnej sieti o tom informoval Jiří Svoboda, generálny riaditeľ Správy železníc.

12:00 Letecké zábery mapujú rozsah škôd po tornáde v obci Hrušky.

11:58 Bez dodávok elektrickej energie bolo po búrkach v Českej republike po 11:00 h asi 30 500 odberateľov. Najvážnejšie situácia je stále na južnej Morave, kde je bez prúdu 18 700 odberateľov.

11:55 Hasiči už prešli búrkami najviac postihnuté obce. Preto už nie je veľmi pravdepodobné, že počet obetí, alebo zranených stúpne, povedal juhomoravský hajtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

11:50 Pribudla piata obeť. Českej televízii to potvrdila Polícia ČR.

11:45 V obci Lužice statici označili už sedem budov za neobývateľné, oznámila redaktorka ČT Dominika Řebíková.

11:35 Dobročinná zbierka na pomoc obciam na južnej Morave, ktoré zasiahlo tornádo, získala už 34 miliónov korún (1,34 milióna eur), potvrdila Českej televízii hovorkyňa neziskovej organizácie Via Hana Sedláková.

SkryťVypnúť reklamu

"So všetkými obcami a ich krízovými štábmi komunikujeme. Sme pripravení peniaze ihneď odosielať, potrebujeme sa iba skorigovať s ostatnými neziskovými organizáciami, aby bola pomoc organizovaná," ​​dodáva Sedláková.

Pomoc ponúkajú viaceré organizácie, medzi nimi aj skauti.

11:25 Počas noci sa na záchranných prácach v Moravskej Novej Vsi podieľali aj slovenskí hasiči.

11:20 Český premiér Andrej Babiš požiadal predsedu Európskej rady Charlesa Michela a a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú o poskytnutie finančných zdrojov zo špeciálnych fondov Európskej únie pre postihnuté obce na južnej Morave.

11:12 Počasie by v najbližších hodinách nemalo skomplikovať záchranné operácie v oblasti zasiahnutej tornádom.

11:08 Český prezident Miloš Zeman rozhodol o vyslaní vojakov hradnej stráže na južnú Moravu, aby pomohli s odstraňovaním následkov tornáda.

SkryťVypnúť reklamu

11:00 Hasičský zbor Juhomoravského kraja žiada občanov, aby momentálne nejazdili osobne pomáhať do postihnutých oblastí. Mohli by tak sťažiť prácu záchranným zložkám. Hasiči odporučili ľuďom informovať sa na infolinke.

10:53 Slovenské úrady dosiaľ nemajú nijaké informácie, že by medzi obeťami búrok boli aj slovenskí občania. Uviedol to v piatok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, ktorý komunikoval so svojím českým rezortným partnerom Jakubom Kulhánkom.

Slovensko zároveň Česku ponúklo všetku svoju dostupnú pomoc.

Korčok tiež potvrdil, že slovenské úrady dosiaľ nemajú nijaké informácie, že by medzi obeťami českých búrok boli aj slovenskí občania. Kulhánkovi vyjadril Korčok za SR veľkú ľútosť.

10:52 V postihnutých obciach na južnej Morave zasahovalo sedem sanitiek z Bratislavy. Situáciu označili za dramatickú. Do nemocníc previezli piatich zranených ľudí, dvoch do nemocníc v Brne a troch do Kyjova.

"Situácia na mieste bola mimoriadne dramatická, kolabovaná bola akákoľvek infraštruktúra vrátane elektrickej siete, nedostupný bol mobilný signál aj dátové spojenie, neprejazdná cestná infraštruktúra. Prácu našich záchranárov komplikovalo nepriaznivé počasie aj značný plošný rozsah celej katastrofy," priblížil Miroslav Chabroň, zástupca riaditeľa pre úsek zdravotnej starostlivosti Záchrannej zdravotnej služby Bratislava.

10:50 Pri búrkach sprevádzaných vetrom by sa ľudia nemali zdržiavať na voľných priestranstvách, dvoroch či záhradách. Pokiaľ je to možné, v prípade reálnej hrozby prívalového dažďa by mali ľudia opustiť obydlie. Radí Ministerstvo vnútra na sociálnej sieti.

V prípade výskytu silných búrok je v domácnostiach potrebné preventívne zaistiť okná a dvere. Na dvoroch, záhradách a balkónoch treba upevniť predmety, ktoré by mohli spadnúť a ohroziť ľudí. Ide napríklad o záhradný nábytok, kvetináče, črepníkové rastliny, náradie, sklenené či plechové predmety.

Ľudia by pri silných búrkach mali zabezpečiť aj domáce a hospodárske zvieratá.

10:40 V katastri obce Lužice sú zdevastované vinohrady. Zničený je aj areál poľnohospodárskeho družstva v Moravskej Novej Vsi. Pod sutinami tam zahynulo 30 býkov.

10:35 Reportéri spravodajského portálu iDnes.cz uviedli, že v postihnutých obciach sú teraz najčastejšími dopravnými prostriedkami bicykle a traktory. Vzhľadom na stav ciest sú najvhodnejšími dopravnými prostriedkami. Väčšine obyvateľov živel autá poškodil.

10:30 Na južnej Morave sú následkom smršti vyradené z prevádzky desiatky mobilných vysielačov najmä pre výpadky elektrického prúdu. Niekoľko základňových staníc tornádo zničilo. Polícia informovala o stovkách poškodených domov s tým, že škody sa budú rátať v stovkách miliónov korún.

10:26 Podnikatelia v oblastiach postihnutých búrkami a tornádom budú môcť požiadať o zníženie preddavkov na daniach, uviedla ministerka financií Alena Schillerová (nominantka ANO).

10:25 Dvojčlenné tímy z Úradov práce začali v zasiahnutých obciach vyplácať mimoriadnej dávky až do výšky 57 900 korún (2 227 eur).

10:20 Česká polícia vyzvala občanov, aby nejazdili do postihnutých oblastí. Informovala o bezplatnej infolinke v prípade záujmu o informácie a poskytnutie pomoci.

10:05 V postihnutých lokalitách zasahuje približne 550 hasičov, z toho dva tímy s ťažkou technikou, 56 ľudí zo záchranného útvaru a 2 tímy USAR (špeciálne tímy pre nasadzovanie v prípade mimoriadnych situácií).

Policajtov zasahovalo skoro 600, v súčasnosti približne 250. V teréne sa nachádza aj 20 vojakov s technikou, ďalších 150 je pripravených okamžite nastúpiť, oznámil český minister vnútra ČR Jan Hamáček.

10:00 Letecký pohľad na tornádom zasiahnuté obce Hrušky a Lužice.

Načítavam video...

9:55 V obci Velké Bílovice sa z miestneho obchodu tiahne rad až na ulicu. Ľudia nakupujú balenú vodu, potraviny a ďalšie základné potreby. Už nadránom vyšlo niekoľko obyvateľov so zásobami do neďalekej obce Hrušky, ktoré zasiahlo tornádo. Viezli napríklad aj plachtu z bazéna, aby mohli zakryť torzo zničenej strechy. Zorganizovali aj finančnú zbierku, informoval iDnes.cz.

9:50 Statici zisťujú stav poškodených budov. Do nehnuteľností, ktoré označia páskou, bude zákaz vstupu.

9:45 Český premiér Andrej Babiš oznámil, že po skončení summitu EÚ odletí približne okolo poludnia z Bruselu do Brna, aby na južnej Morave navštívil búrkou a tornádom zasiahnuté obce. Babiš situáciu prirovnal k apokalypse.

9:42 Radnice v Břeclavi a Hodoníne vyzvali ľudí, aby nechodili do postihnutých lokalít. Polícia riadi premávku a prednostne vytvára koridory pre presun záchranných zložiek.

9:35 Sto miliónov korún (3,93 milióna eur) z rozpočtu na pozemkové úpravy uvoľnil český Štátny pozemkový úrad na rýchlu pomoc ľuďom a obciam.

Lesy ČR každému majiteľovi zničeného domu poskytnú 50 kubíkov guľatiny alebo finančný dar 100-tisíc korún (3 933 eur).

Každej postihnutej domácnosti poskytnú aj 20 kubíkov palivového dreva. Povodie Moravy nasadí ťažkú ​​techniku ​​na odstraňovanie škôd.

Ministerstvo poľnohospodárstva finančne podporí obnovu zničených vodovodov, kanalizácií a súvisiacich objektov.

9:23 Počet obetí smršte na Morave sa zvýšil na štyri, informovala Česká televízia.

9:15 Česká vláda uvoľní na pomoc obciam po búrke 420 miliónov korún (16,52 milióna eur). Ľuďom na obnovu zničeného bývania ponúkne až päť miliónov, z toho dva milióny ako dotáciu, zvyšok ako úver.

9:02 Slovenský premiér Eduard Heger na sociálnej sieti informoval, že vláda s českými úradmi aktívne komunikuje, aby mohli záchranné zložky rýchlo reagovať. K hraniciam sa už presunuli aj hasiči z Bratislavy a Trnavy.

9:00 Intenzívne búrky sprevádzané tornádom a krupobitím, ktoré sa vo štvrtok prehnali Moravou, spôsobili výpadky elektrickej energie na severozápade Slovenska.

Súvisiaci článok Silná búrka sa prehnala aj Kysucami, v parku vyvrátila stromy Čítajte 

Ako informoval hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná Miroslav Gejdoš, predovšetkým pre popadané stromy je aktuálne bez prúdu ešte okolo 6 400 domácností.

Za posledných 24 hodín zostalo bez elektriny minimálne na tri minúty viac ako 30-tisíc odberných miest. „Najviac zasiahnutými okresmi sú v týchto hodinách Čadca, Púchov a Považská Bystrica. SSD má mimo prevádzky viac ako 70 trafostaníc.

8:55 Škody na majetkoch oznámili takmer všetci obyvatelia Valtíc., Hlásili rozbité strechy, okná, autá, povedal starosta známej obce Pavel Trojan.

Škody sú podľa neho tiež na všetkých budovách v správe mesta, vrátane pamiatkovo chránených. Krúpy ako loptičky zasiahli aj areál zámku.

V susednej obci Lednice je situácia omnoho priaznivejšia a pripravuje sa pomôcť okolitým obciam, uviedol tamojší starosta Libor Kabát, informovala Česká televize.

8:40 Už vyše 10 miliónov korún sa vyzbieralo v Nadácii Via na pomoc obciam na juhu Moravy. Zbierku vyhlásila aj Diecézna charita Brno.

8:36 Slovensko je pripravené poskytnúť Českej republike akúkoľvek pomoc v súvislosti s tornádom, ktorá bude potrebná. Uviedol to vo svojom statuse predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Napísal, že správy o zranených, mŕtvych aj o obrovských materiálnych škodách a veľkej traume z oblasti od Břeclavska, počúvajú s veľkým znepokojením. Dodal, že tornádo postihlo sedem obcí. Slovensko poskytlo v tejto súvislosti aj svoje záchranné zložky.

8:25 Pomoc vrátane vrtuľníka poskytli aj úrady v Dolnom Rakúsku, kde tiež odstraňujú následky búrky.

Tornádo čiastočne zasiahlo aj obec Schrattenberg, ktorú spája hraničný priechod s Valticami.

Zástupca dolnorakúskych hasičov Franz Resperger povedal, že krupobitie zničilo viac ako 300 striech, veľa objektov zaliali prívalové dažde, pod náporom vetra padali stromy a trhalo sa elektrické a telefónne vedenie. Nasadili 1 600 hasičov.

Najviac škôd zaznamenali okresy Gmünd, Horn, Hollabrunn, Mistelbach, Zwettl a Waidhofen an der Thaya.

Novinky.cz informovali, že v Hollabrunne a Mistelbachu niektorí ľudia tvrdia, že takéto búrky ešte nezažili a že krúpy doslova "prederavili" strechy.

8:20 Univerzitná nemocnica v Bratislave a nemocnice v Myjave, Skalici a Malackách, sú pripravené prijať pacientov. Do postihnutých oblastí odišlo 11 sanitiek zo Slovenska, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

8:15 Česká polícia nasadila na odstraňovanie škôd po búrke na juhu Moravy aj študentov základnej odbornej policajnej prípravy. Postupne prichádzajú do postihnutých oblastí posily z celej krajiny.

8:01 Bez elektriny je po búrke v Česku viac ako 75 000 odberateľov. Cez 40 000 z nich nemá prúd na juhu Moravy, kde búrka spôsobila najviac škôd.

7:57 Podľa českého meteorológa Michala Žiaka šlo o najsilnejšie tornádo v novodobej histórii Česka. Jeho silu odhadol na 3., alebo 4. stupeň, čo v Európe rozhodne nie je obvyklé.

Medzi najviac zasiahnuté obce patria Hrušky v Břeclavsku.

7:54 Hraničný priechod s Českom na úseku diaľnice D2 je pre následky silnej búrky naďalej neprejazdný. Upozorňujú na to bratislavskí krajskí policajti. Obmedzenie potrvá minimálne do 12.00 h.

"Doprava je naďalej z D2 presmerovaná cez Kúty na Trenčiansky kraj na hraničný priechod Drietoma," informuje polícia.

7:52 Búrky s krúpami môžu v piatok miestami zasiahnuť aj Slovensko. Východné a juh stredného Slovenska potrápia horúčavy.

Hrozí aj riziko prívalových povodní. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy druhého a prvého stupňa.

Vysoké teploty očakávajú meteorológovia na východnom Slovensku a v časti juhu stredného Slovenska. Teplota sa tam môže miestami vyšplhať až na 34 stupňov Celzia.

Súvisiaci článok Jedna z búrok priniesla do Bratislavy fotogenické oblaky Čítajte 

Druhý stupeň výstrahy platí pre okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance. Horúčavy tam môžu dosiahnuť až 36 stupňov Celzia. SHMÚ upozorňuje, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

Pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu je pri takýchto teplotách podľa meteorológov u niektorých osôb vysoká.

Búrky s krúpami sa najmä popoludní a večer môžu vyskytnúť v Žilinskom, Trenčianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

"S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu," varuje SHMÚ.

Pri búrkach je možný aj prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Dôjsť môže aj k stekaniu vody zo svahov či k zatápaniu pivníc a podchodov.

7:40 Sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave vyjadrila na sociálnej sieti aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

7:15 Slovenský minister obrany Jaroslav Naď sa v súvislosti sa spojil s českým ministrom vnútra.

Slovenskí vojaci sú v prípade potreby pripravení pomôcť zasiahnutým obciam. Na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Naď.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Aj my prostredníctvom nášho poveternostného ústredia ozbrojených síl sledujeme vývoj situácie. Zdá sa, že sa situácia upokojuje a nebude mať priamy dopad na Slovensko. Nič to nemení na tom, že nás situácia u našich susedov nesmierne mrzí," skonštatoval Naď. Minister zároveň ocenil koordináciu medzi ministerstvami zdravotníctva, vnútra a obrany SR a tiež vedenie premiéra SR Eduarda Hegera.

Slovenská strana podľa Naďa do regiónu južnej Moravy vyslala 11 záchranných tímov, hasičov a záchranárov vrátane sanitiek. Viacero slovenských nemocníc blízko hraníc je pripravených prijať českých pacientov.

7:07 Český premiér Andrej Babiš chce v piatok popoludní navštíviť oblasť na južnej Morave.

Premiér takisto nevylúčil mimoriadne zasadnutie vlády ČR v prípade, ak by bolo potrebné rozhodnúť o uvoľnení peňazí pre postihnuté obce.

Babiš vo štvrtok v noci na Twitteri oznámil, že sa pre nepriaznivé počasie nemôže vrátiť z Bruselu.

7:00 Južnou Moravou neďaleko hraníc so Slovenskom sa vo štvrtok večer prehnali extrémne silné búrky s tornádom.

Hovorkyňa záchranárov z Juhomoravského kraja Michaela Bothová potvrdila, že zaznamenali tri obete na životoch.

Záchranári na južnej Morave v spojitosti so štvrtkovými silnými búrkami zaznamenali okolo 200 zranených osôb.

Masívne poškodených je podľa hovorcu juhomoravských hasičov Jaroslav Mikoška sedem obcí. Medzi najviac zasiahnuté patria Hrušky na Břeclavsku.

Výrazná supercelárna búrka priniesla veľké krúpy aj tornádo. Podľa meteorológa Českej televízie Michala Žáka pravdepodobne išlo o najsilnejšie tornádo v novodobej histórii Česka. Jeho silu odhaduje na 3. alebo 4. stupeň, čo v Európe nie je obvyklé.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 2. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Program ENTER vychováva novú digitálnu generáciu Slovenska
 5. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 2. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 3. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 6. Výlety na mieru pre celú rodinu
 7. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 8. WOOD & Company predstavuje po 30 rokoch novú vizuálnu identitu
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 600
 2. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 308
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 267
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 309
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 787
 6. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 3 595
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 569
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 172
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu