Londýn 22. júna (TASR) - Medzinárodná organizácia pre migráciu zverejnila svoju vôbec prvú komplexnú analýzu nákladov, prínosu a nevýhod migrácie vo svete, informovala dnes na svojej webovej stránke britská rozhlasová stanica BBC.
Konštatuje v nej, že bežné obavy ako strata zamestnania či vyššie náklady na sociálne zabezpečenie v súvislosti s prisťahovalectvom alebo presvedčenie, že migrácia sa vymyká spod kontroly, sa jednoducho nezakladajú na faktoch.
Na svete žije asi 190 miliónov migrantov. Znie to ako veľa, no predstavuje to menej ako tri percentá svetového obyvateľstva. Prisťahovalci pritom nie sú pre hostiteľské krajiny záťažou, ale naopak prínosom pre ich ekonomiky.
Napríklad v Británii v roku 2000 odviedli migranti v prepočte o štyri miliardy dolárov viac ako dostali v podobe sociálnych dávok. Migranti nekradnú pracovné príležitosti.
Medzinárodná organizácia pre migráciu tiež spochybňuje obavu, že prisťahovalci zaberajú pracovné miesta, ktoré by chceli miestni obyvatelia.
V skutočnosti väčšina z nich pracuje na samom spodku trhu práce, na miestach, o ktoré miestni nestoja, alebo vykonávajú vysokokvalifikovanú prácu, na ktorú hostiteľská krajina nemá dosť vlastných odborníkov.
Irena Omelaniuková, ktorá správu zostavila, hovorí, že domáci sa o svoje pracovné miesta nemusia báť: Keď ľudia prídu o miesto, majú pocit, že ich nahradia prisťahovalci.
V mnohých západných krajinách, kam prichádzajú migranti, je však veľmi málo dôkazov o tom, že by prisťahovalci naozaj nahrádzali miestne pracovné sily, dodala.
Najviac migrantov je v Spojených štátoch - 35 miliónov. V Európe je na prvom mieste Nemecko so siedmimi miliónmi. Z Číny, Indie a Filipín zas odchádza najviac ľudí do zahraničia. Až 35 miliónov Číňanov pracuje mimo domova.
Sedem miliárd dolárov, ktoré sedem miliónov Filipíncov poslalo do vlasti v roku 2002 zas predstavuje takmer desať percent hrubého domáceho produktu ich krajiny.
Migrácia však má aj svoje negatíva. Africké krajiny sú postihnuté únikom mozgov. Juhoafrická republika uvádza, že vynaložila jednu miliardu dolárov na vzdelávanie zdravotníkov, ktorí emigrovali. Z Ghany a Zimbabwe odchádzajú do zahraničia tri štvrtiny všetkých lekárov v priebehu pár rokov po skončení lekárskej fakulty.