RANGÚN, BRATISLAVA. Kým do malej obce v regióne Magwe v štáte Barma prišla armáda, väčšina obyvateľov stihla ujsť do lesov. Vojenská junta najskôr obsadila miestnu školu, potom podpálila dva najbližšie domy.
Požiar sa rozšíril aj na tie ostatné v dedine. Keď vojaci s vypálením skončili, zabili kravu, aby sa najedli, a odišli. Pri požiari zahynul starší pár, uvádza web Irrawaddy.com.
Aj takto vyzerajú uplynulé týždne v Barme, kde 1. februára pri vojenskom puči prevzala opäť moc vojenská junta. Podpaľovanie dedín aj zabíjanie je podľa miestnych pomstou za vznik ozbrojených milícií, ktoré sa vojenskému režimu vzopreli.
Strety medzi milíciami a armádou začínajú byť čoraz ťažšie a analytici upozorňujú aj na hrozbu občianskej vojny. Pre bežných ľudí však vojenský puč znamená aj postupný rozklad štátu.
Málo jedla a obete na uliciach
Ešte pred pár mesiacmi mala Thuzar malú upratovaciu firmu s niekoľkými zamestnancami. Do krajiny v posledných rokoch prichádzalo aj viac zahraničných turistov či obchodníkov, a tak nemala núdzu o prácu. Vojenský puč na začiatku februára všetko zmenil.
„Predtým som mala peniaze, denne sme chodili upratovať aj na desať rôznych miest. Teraz je aj jedna zákazka výnimočná, máme ledva peniaze na jedlo,“ vraví pre SME žena žijúca v Rangúne.