HONGKONG. Vo štvrtok vyšlo posledné číslo hongkonského prodemokratického denníka Apple Daily. Posledné tlačené prodemokratické noviny v meste vyšli vo zvýšenom náklade milión výtlačkov, na ktoré ľudia stáli v radoch a všetky sa vypredali. Zo stánkov zmizli už pred 8:30 miestneho času (2:30 stredoeurópskeho letného času), informuje agentúra AP.
Denník, ktorý bol v ostatných rokoch hlasným kritikom vlády v Pekingu a Hongkongu, musel zastaviť činnosť po tom, čo polícia minulý týždeň zmrazila jeho majetok v hodnote 18 miliónov hongkonských dolárov, prehľadala jeho kancelárie a zatkla piatich editorov a manažérov pre podozrenia zo spolupráce so zahraničnými silami na ohrození národnej bezpečnosti.
Pred redakciou bola stovka ľudí
Na titulnej strane posledného čísla je fotografia zamestnanca novín, ktorý z okna kancelárie máva podporovateľom pred budovou. „Hongkončania sa bolestivo lúčia v daždi, ‘Podporujeme Apple Daily’,“ uvádza sa v titulku. V stredu večer pred budovou Apple Daily v daždi stálo viac ako 100 ľudí, ktorí vyjadrili svoju podporu, fotografovali a povzbudzovali novinárov.

„Toto je náš posledný deň a posledné vydanie. Odzrkadľuje to realitu, že Hongkong začal strácať svoju slobodu tlače a prejavu?“ vyjadril sa pre AP grafický dizajnér Apple Daily Dickson Ng.
Webstránka Apple Daily aj jeho spravodajská aplikácia informovali, že od polnoci nebudú prístupné. V odkaze sa noviny poďakovali čitateľom, predplatiteľom, inzerentom a Hongkončanom za vernú podporu.
Koniec Apple Daily vyvoláva obavy pre ďalšie médiá, ktoré nie sú také hlasné, ako on, aby boli ešte opatrnejšie. Medzi také sa radí napríklad aj viac ako storočný denník South China Morning Post, ktorý vychádza v angličtine a hoci sa identifikuje s politickým a obchodným hlavným prúdom, dosiaľ naďalej informuje o kontroverzných záležitostiach v Hongkongu aj v kontinentálnej Číne.
Polícia si vyslúžila kritiku
Policajná operácia voči Apple Daily si vyslúžila kritiku z USA, Európskej únie a Spojeného kráľovstva. Čínske a hongkonské úrady tvrdia, že médiá musia dodržiavať zákon a slobodu prejavu nemožno používať ako „štít“ pre nelegálne aktivity.
Tlak na noviny odzrkadľuje rozsiahlejší záťah na disent, ktorý utvrdilo prijatie zákona o národnej bezpečnosti. Ten zakazuje snahy o odtrhnutie, podvratnú činnosť, terorizmus a spolčovanie sa so zahraničnými silami.
Od jeho zavedenia vlani v júni už na základe neho zadržali viac ako stovku prodemokratických aktivistov a takpovediac umlčali opozičné hlasy v meste, pričom mnohí ďalší aktivisti ušli do zahraničia. Zakladateľ Apple Daily Jimmy Lai si napríklad v súčasnosti odpykáva 20-mesačné väzenie za rolu v nepovolených zhromaždeniach z roku 2019.