BARCELONA, BRATISLAVA. Je síce jedným z priekopníkov informačných technológií a v roku 1987 vytvoril prvý antivírusový program, ale od roku 1994 už John McAfee vo svojej firme, ktorá nesie jeho meno, nepôsobil.

Vždy však vedel, ako zarobiť peniaze a upútať pozornosť. Excentrickým životným štýlom, útekom pred americkými a inými úradmi, neúspešnými pokusmi kandidovať za Libertariánsku stranu na amerického prezidenta, podozrením z vraždy, tajomnými príspevkami na sociálnych sieťach.
A v stredu aj svojou smrťou. McAfeeho našli mŕtveho v španielskom väzení krátko po tom, ako miestny súd rozhodol o jeho vydaní do Spojených štátov, kde ho chceli súdiť za daňové úniky.
Podľa španielskych úradov sa zabil sám, no okamžite sa začali množiť špekulácie, že v skutočnosti nešlo o samovraždu. Ešte pred smrťou k tomu dopomohol aj samotný McAfee.
Vzbudil pochybnosti
„Som tu spokojný, našiel som si priateľov, jedlo je dobré, všetko je dobré,“ napísal na twitteri v októbri minulého roka po jeho zadržaní na základe medzinárodného zatykača.
„Vedzte, že ak by som sa obesil na spôsob Epsteina, nebola by to moja chyba.“
Práve zmienka o Jeffreym Epsteinovi, finančníkovi, ktorý v roku 2019 spáchal vo väzení samovraždu po odsúdení za zneužívanie maloletých, vyvolala vlnu konšpiračných teórií.
Čo chcel prezradiť?
K tomu sa pridalo písmeno Q, ktoré sa objavilo na McAfeeho instagramovom profile krátko po oznámení jeho smrti.