SKOPJE. Premiér Severného Macedónska Zoran Zaev vyslovil sklamanie z toho, že susedné Bulharsko odmietlo stiahnuť veto v súvislosti s už beztak dlho odkladanými prístupovými rokovaniami Európskej únie so Severným Macedónskom.
„Teraz je to problém Európy. Nezastavila jednu krajinu, ktorá blokovala proces rozširovania pre bilaterálny problém,“ uviedol Zaev na stretnutí albánskym náprotivkom Edim Ramom.
Bulharsko požaduje, aby Severné Macedónsko ukončilo údajnú protibulharskú rétoriku a formálne potvrdilo, že jeho jazyk má bulharské korene.
Bulharsko trvá na tom, že namiesto "macedónskeho jazyka" by sa v rámci rokovaní mala použiť formulácia "oficiálny jazyk Republiky Severné Macedónsko".
Sofia považuje tento jazyk za dialekt bulharčiny a tvrdí, že úradný jazyk suseda umelo vytvorili po roku 1944.

Vláda v Sofii taktiež neakceptuje tvrdenie o macedónskej menšine v Bulharsku. Počas sčítania ľudu v roku 2011 sa približne 1 600 ľudí zo 7-miliónovej populácie Bulharska nazvalo Macedóncami.
Historici v Sofii však tvrdia, že nejde o menšinu, ale o utečencov, ktorí sa do Bulharska presťahovali po balkánskych vojnách na začiatku 20. storočia.
Predtým bola niekdajšia juhoslovanská republika dlhé desaťročia v spore s južným susedom Gréckom. Podarilo sa ho vyriešiť v roku 2018, keď sa krajiny dohodli na premenovaní Macedónska na Severné Macedónsko.