BERLÍN. Nemecko a ďalší účastníci druhej mierovej konferencie o Líbyi v stredu zdôraznili význam plánovaných decembrových volieb v mierovom procese v tejto severoafrickej krajine. Informovala o tom agentúra DPA.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a jeho americký náprotivok Antony Blinken žiadali ukončenie zahraničného zasahovania do konfliktu v Líbyi a rešpektovanie zbrojného embarga voči tejto krajine, píše portál Tagesschau.
Žoldnieri bránia zachovaniu prímeria
Zahraniční bojovníci, vojaci a žoldnieri musia podľa Maasa Líbyu opustiť, pretože ich prítomnosť ovplyvňuje mierový proces. Parlamentné voľby naplánované na 24. decembra sú podľa neho rozhodujúce pre mier a stabilitu.

"Máme príležitosť, akú sme v posledných rokoch nemali – naozaj pomôcť Líbyi posunúť sa ďalej ako bezpečnej, chránenej a zvrchovanej krajine," povedal Blinken.
Na konferencii v Berlíne sa zúčastnili aj zástupcovia líbyjskej vlády. Líbyjská ministerka zahraničných vecí Nadžlá al-Mankúšová vyjadrila nádej, že zahraniční žoldnieri túto krajinu opustia v najbližších dňoch, píše agentúra AFP.
V Líbyi podľa odhadov OSN v decembri 2020 pôsobilo približne 20 000 zahraničných žoldnierov a tento počet sa odvtedy výraznejšie nezmenil. Takisto neboli pozastavené ani dodávky zbraní do tejto krajiny, píše DPA.
OSN odsúdilo podnecovanie násilia
Generálny tajomník OSN António Guterres decembrové voľby považuje za ohrozené. V čase celoštátnych volieb by podľa jeho vyjadrení mala v krajine byť jednota.
"Podnecovanie k násiliu, prenasledovanie alebo nenávistné prejavy by vo volebnom procese nemali mať miesto," povedal Guterres prostredníctvom videokonferencie.
Generálny tajomník OSN na Twitteri takisto žiadal "úplné stiahnutie" všetkých zahraničných vojakov a žoldnierov.
Berlín hostil aj prvé kolo rokovaní 19. januára 2020, na ktorom sa zišli vodcovia znepriatelených líbyjských strán a prezidenti Ruska, Turecka, Francúzska a Egypta v snahe nastoliť v krajine mier. Na tejto konferencii sa svetoví lídri zaviazali ukončiť všetko zahraničné zasahovanie do konfliktu v Líbyi a dodržiavať zbrojné embargo.
Formálne prímerie v októbri 2020 viedlo k vytvoreniu dočasnej líbyjskej vlády, ktorej úlohou má byť zjednotenie rozdelených inštitúcií, začatie rekonštrukcie a príprava na decembrové voľby.