BUDAPEŠŤ. Vyjadrenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá vníma maďarský zákon o pedofílii ako hanbu a diskrimináciu, je hanebné, pretože sa zakladá na nepodložených tvrdeniach, reagoval v stredu v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Podľa spravodajského servera Napi.hu premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.
Orbán argumentuje Charty základných práv EÚ
Orbán podľa vyhlásenia tlačového odboru úradu vlády zdôraznil, že maďarský zákon je založený na treťom odseku 14. článku Charty základných práv Európskej únie.

"Sloboda zakladať vzdelávacie inštitúcie za predpokladu dodržiavania demokratických zásad a právo rodičov zabezpečiť vzdelanie a výchovu svojich detí v zhode so svojim náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením sa rešpektuje v súlade s vnútroštátnymi zákonmi, ktoré upravujú výkon tohto práva," píše sa v dotknutom článku charty.
"Vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie je hanebné, pretože svoj zaujatý politický postoj zverejňuje bez nezaujatého vyšetrovania," dodal predseda maďarskej vlády.
Zákon podpísal prezident
Neskôr v stredu zákon podpísal aj maďarský prezident János Áder.
Áder, ktorý podpisom nariadil vyhlásenie tejto právnej normy, v zdôvodnení okrem iného uviedol, že nový zákon neobmedzuje ústavné práva osôb vo veku nad 18 rokov, pričom ale napĺňa ústavné povinnosti týkajúce sa ochrany mladých ľudí vo veku do 18 rokov.
EÚ vidí diskrimináciu
Von der Leyenová v stredu oznámila, že Európska komisia pohrozila právnymi krokmi voči Maďarsku v súvislosti s novým zákonom, ktorý zakazuje sprostredkovať osobám mladším ako 18 rokov informácie zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu či zmenu pohlavia.
"Tento maďarský zákon je hanbou. Poverila som zodpovedných komisárov, aby ešte predtým, ako zákon nadobudne účinnosť, poslali maďarským úradom list, v ktorom vyjadria naše obavy," citovala šéfku exekutívy EÚ agentúra DPA.
Von der Leyenová ďalej konštatovala, že tento zákon jednoznačne diskriminuje ľudí na základe ich sexuálnej orientácie, čo je v rozpore so základnými hodnotami Európskej únie, ako sú ľudská dôstojnosť, rovnosť a dodržiavanie ľudských práv.
Merkelová považuje zákon za nesprávny
Nový zákon o pedofílii v Maďarsku kritizovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá ho považuje za "nesprávny". Informuje o tom agentúra AFP.
"Považujem tento zákon za nesprávny a nekompatibilný s mojím chápaním politiky," uviedla Merkelová v nemeckom parlamente v rámci odpovede na otázku jedného z krajne pravicových poslancov.
Nemecká kancelárka vidí rozpor v tom, že v Maďarsku "sú partnerstvá rovnakého pohlavia povolené, ale sprostredkovanie informácií o nich je zakázané".
Výzva na žalobu proti Maďarsku
Diplomati 13 členských krajín EÚ počas zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu vyzvali eurokomisiu, aby prijala potrebné právne kroky a zažalovala Maďarsko v súvislosti so sporným zákonom na Súdnom dvore EÚ.
Návrh nového zákona, ktorý minulý týždeň schválil maďarský parlament, zakazuje mladým ľuďom a deťom prístup ku knihám alebo filmom zobrazujúcim alebo propagujúcim homosexualitu či zmenu pohlavia.
Zakazuje tiež reklamy, ktoré zobrazujú, že homosexuálni alebo transrodoví ľudia sú normálnou súčasťou spoločnosti.