SME

Poľský minister pre SME: Nebudeme akceptovať koloniálne zvyky Západu

Máme vlastnú víziu právneho štátu, vraví Zbigniew Rau.

Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau. Na Slovensku bol na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021. (Zdroj: gov.pl)

Máme vlastnú víziu právneho štátu, vraví o kritike Európskej komisie poľský minister zahraničných vecí ZBIGNIEW RAU, ktorý prišiel do Bratislavy na bezpečnostnú konferenciu Globsec. Západ má podľa neho skreslený pohľad na strednú Európu a Únia by si nemala uzurpovať viac moci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do akej miery je podľa vás dôležité partnerstvo Visegrádskej štvorky (V4) a spolupráca v našom regióne? Má toto zoskupenie budúcnosť?

Visegrád je stále kľúčový pre naše fungovanie v Európskej únii. Keď bol založený pred viac ako tridsiatimi rokmi, bol dôležitým nástrojom pri vstupe našich štyroch krajín do NATO a Únie.

Úsilie o členstvo v týchto organizáciách nám ukázalo, že máme spoločné ašpirácie a čelíme podobným výzvam. Svet vnímame podobne a máme vlastný pohľad na to, čo môžeme ponúknuť Západu. Spájalo nás chápanie politiky, historické skúsenosti, smer hospodárskeho a spoločenského rozvoja. Západ s nami tiež zaobchádzal podobným spôsobom.

Keď to všetko spojíte, uvedomíte si, aký veľký kus cesty sme spolu prešli. Výsledok je podľa mňa pôsobivý – máme vplyv v európskej politike, sme dôležití partneri. Aj keď nemáme potenciál Nemecka alebo Francúzska, náš región bol za posledné tri desaťročia najrýchlejšie rastúcou časťou Európy. Aj napriek pandémii sme ekonomicky čoraz silnejší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Visegrádska skupina navyše ďalej podporuje zjednocovanie Európy, sme silní partneri pre krajiny západného Balkánu a podporujeme ich záujem o členstvo v Únii.

Pýtam sa aj preto, pretože V4 získala v posledných rokoch čiastočne negatívny imidž. Sme vnímaní ako zoskupenie, ktoré kritizuje a sťažuje sa, no niekedy neprináša konštruktívne riešenia. Je to dobrá vizitka?

V krajinách západne od nás stále v istých kruhoch, bohužiaľ, pretrvávajú koloniálne zvyky a názory, na základe ktorých malé a menej bohaté krajiny majú byť iba príjemcami politických myšlienok alebo kultúrnych trendov, ktoré tam vznikajú. Tieto kruhy veria, že sú stále centrom globálneho pokroku.

Toto je antidemokratický anachronizmus. Nie preto sme sa za posledných sto rokov usilovali o demokratizáciu medzinárodných vzťahov, aby sme museli akceptovať koloniálne zvyky. Národy V4 majú také isté právo vyjadrovať svoje názory, mať vlastné tempo hospodárskych a sociálnych zmien a určovať smer systémových reforiem ako iné európske národy. A toto právo budeme rozhodne brániť, či sa to niekomu páči, alebo nie.

Niektorí experti tvrdia, že stredná Európa je vnímaná len prostredníctvom nejakých kultúrnych revolúcií v Poľsku a Maďarsku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C83CJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 1
Demonštrácie za prepustenie Mahmúda Chalíla v New Yorku.

Vláda tvrdí, že je rizikom pre národnú bezpečnosť.


ČTK 2
Polícia na mieste činu.

Informácie o obetiach nie sú známe.


ČTK
Premena loga sociálnej siete Twitter.

Vyšetrovanie je zamerané na spracovanie osobných dát vo verejných príspevkoch.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu