NATO má dvere pre nových členov otvorené, vstup však nie je automatický, hovorí v rozhovore pre SME zástupca generálneho tajomníka aliancie MIRCEA GEOANA. Ak sa Ukrajina alebo Gruzínsko rozhodnú pre vstup, Rusko im v tom nemôže brániť, zdôraznil.
V rozhovore hodnotí rumunský politik minulotýždňový summit, načrtáva budúcnosť aliancie v prostredí nových hrozieb a vysvetľuje, ako môže NATO fungovať aj v situácii, keď sú medzi jej členmi krajiny s neustálymi vzájomnými konfliktmi.
Nezhody medzi spojencami sú súčasťou života aj geopolitiky, povedal o rivalite Grécka a Turecka. Geoana vystúpil na minulotýždňovej konferencii Globsec Bratislava Forum.
Aký je hlavný odkaz summitu lídrov NATO, ktorý sa pred týždňom konal v Bruseli?
Hlavným odkazom je, že vo svete plnom neistôt a systematického globálneho súperenia spojenci v NATO zvýrazňujú svoje snahy, aby bola najúspešnejšia aliancia v dejinách ešte politicky silnejšou, aby sme si zachovali našu schopnosť odstrašiť súpera a brániť sa, ako to robíme už sedem desaťročí.

Takisto chceme mať globálnejší dosah, aby sme vedeli lepšie predpovedať a pripraviť sa na globálne trendy.
Vysielame odkaz jednoty, odhodlania a odkaz ochoty prispôsobovať NATO meniacej sa situácii vo svete.
Veľmi pozitívny odkaz vyslal tiež americký prezident Joe Biden, ktorý mal na summite ako líder premiéru. Máme tak za sebou jeden z najúspešnejších summitov v dejinách aliancie.
NATO prvýkrát spomína Čínu ako bezpečnostné riziko. Čo sa tým myslí?
Rast Číny je jednou z najvýznamnejších geopolitických zmien za posledné desaťročia, ak nie stáročia.