ŠTRASBURG. Predstavitelia vlád a parlamentov členských štátov Európskej únie, zástupcovia odborov a občianskej verejnosti sa v sobotu zišli na úvodnom zasadnutí Konferencie o budúcnosti Európy. Informoval o tom Európsky parlament (EP) na svojej oficiálnej webovej stránke.
Cieľom stretnutia zhruba 400 delegátov je špecifikovať účel a očakávania, ktoré by mala iniciatíva priniesť. Do diskusie môžu vstúpiť aj občania členských štátov únie. Pre tento účel Európsky parlament (EP) vytvoril mnohojazyčnú digitálnu platformu.
Na prvom stretnutí diskutovali o účele konferencie
"Dnešné plenárne zasadnutie je ďalším z dôležitých medzníkov fungovania konferencie, ktorá predstavuje doposiaľ nevídanú formu otvoreného a inkluzívneho európskeho demokratického procesu," uvádza sa v tlačovej správe EP.

Účastníci zasadnutia vrátane občanov EÚ po úvodných vyhláseniach spolupredsedov výkonnej rady - ktorá konferenciu pripravila - diskutovali o účele konferencie pozostávajúcej z európskych a národných panelových diskusií občanov, podujatí a mnohojazyčnej digitálnej platformy. Hovorili aj o tom, čo od konferencie očakávajú.
Druhá časť zasadnutia sa podľa EP venovala procedurálnym záležitostiam, ako aj harmonogramu plenárnych zasadnutí konferencie, európskych panelových diskusií občanov a podujatia pre európskych občanov.
"Na panelových diskusiách v septembri a októbri sa na základe podnetov občanov zozbieraných na platforme konferencie pripravia príspevky k budúcim plenárnym rozpravám, ako aj súbor odporúčaní, ktorými sa bude Únia ďalej zaoberať," píše sa v tlačovej správe EP.
Konferencia by podľa EP mala poskytnúť maximálny priestor mladým ľuďom a v tomto duchu pokračujú aj prípravy na októbrové Európske podujatie pre mládež, ktoré sa bude konať pod záštitou Európskeho parlamentu 8.–9. októbra.
Ďalšie plenárne zasadnutie je naplánované na 22.–23. októbra.
Konferencia sa bude venovať viacerým témam
Signatári spoločného vyhlásenia o Konferencii o budúcnosti Európy sú predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a v mene portugalského predsedníctva v Rade EÚ portugalský premiér António Costa. Tí 10. marca 2021 podpisom spoločnej deklarácie potvrdili realizáciu tejto konferencie, ktorá sa oficiálne začala 9. mája 2021.
Konferencia sa bude venovať rôznym témam, od problematiky právneho štátu, demokracie a bezpečnosti, až po otázky súvisiace so zmenu klímy alebo digitálnou transformáciou. Konečný výsledok Konferencie by mal byť známy v polovici budúceho roka počas francúzskeho predsedníctva v EÚ.
Plenárne zasadnutie Konferencie tvorí 108 zástupcov Európskeho parlamentu, 54 zástupcov Rady - dvaja za každý členský štát, a traja zástupcovia Európskej komisie, ako aj 108 zástupcov zastúpených rovnomerne zo všetkých národných parlamentov a občanov.