KONKARY. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu oficiálne vyhlásila koniec epidémie eboly v západoafrickom štáte Guinea. Krvácavá horúčka sa v krajine začala šíriť vo februári, nakazilo sa 16 ľudí, z ktorých 12 zomrelo, uviedla agentúra Reuters.
Nebezpečná choroba sa v Guinei tento rok objavila prvýkrát od epidémie z rokov 2013 až 2016, kedy v západnej Afrike zabila vyše 11 300 ľudí.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyhlásil, že Guinei sa podarilo dostať pod kontrolu výskyt eboly a zabrániť jej rozšíreniu za hranice práve vďaka skúsenostiam, ktoré svet získal pri niekdajšej epidémii v západnej Afrike a vďaka rýchlej a koordinovanej reakcii.
Svetová zdravotnícka organizácia monitoruje každé nové prepuknutia eboly s veľkými obavami. V posledných rokoch sa táto choroba vyskytovala predovšetkým v Kongu.
Doteraz najhoršia epidémia eboly na svete vypukla v decembri 2013 práve v Guinei. Odtiaľ sa vírus rozšíril do susednej Libérie a Sierry Leone. Nakoniec sa dostal do desiatich krajín vrátane Španielska a Spojených štátov.
Do roku 2016, kedy sa epidémia skončila, sa objavilo 28 600 zdokumentovaných prípadov. Viac ako 99 percent z nich pripadalo na Guineu, Libériu a Sierru Leone.
Ebola je vysoko nákazlivá a môže zabiť až 90 percent nakazených. Prvýkrát bola zistená v roku 1976 pri rieke Ebola v dnešnom Kongu. Prenáša sa kontaktom s telesnými tekutinami a krvou, spôsobuje zvracanie, hnačku a zlyhanie orgánov.