Brusel 21. júna (TASR) - Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová dala dnešný atentát na protisýrskeho politika v Libanone do súvislosti s pokračujúcimi aktivitami Damasku v Libanone, dodala však, že nemôže s istotou povedať, kto je za vraždou.
"Neviem, kto je za to zodpovedný, a nechcem povedať, že viem, kto je zodpovedný - lebo neviem. Ale existujú súvislosti a atmosféra nestability, aktivity Sýrie sú súčasťou tohto kontextu a tejto atmosféry a musia to zaraziť," povedala Riceová cestou do Bruselu po skončení štvordňového turné po Blízkom východe.
Obeťou atentátu sa dnes v Bejrúte stal bývalý líder libanonskej komunistickej strany George Haví, ktorý zomrel okamžite po výbuchu jeho auta. Od začiatku júna ide o druhé zabitie protisýrskeho predstaviteľa. Atentátu predchádzali ostro sledované voľby, v ktorých zvíťazili protisýrske sily.
Podľa Riceovej existuje "neistota okolo sýrskych aktivít v Libanone", napriek tvrdeniam Damasku, že v apríli z krajiny stiahol všetkých svojich vojakov a príslušníkov rozviedky.
Administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha sýrske tvrdenia verejne spochybňuje, Riceová názor Washingtonu konkretizovala: "Ich viditeľné jednotky odišli, ale je jasné, že v Libanone sú stále aktívni."
Sýria Libanon po občianskej vojne politicky a vojensky ovládala tri desaťročia. Okrem prítomnosti sýrskych vojakov v uliciach Bejrútu, sýrska rozviedka, aj keď nie tak zjavne, zasahovala do každodenného života Libanončanov.
Riceová v reakcii na najnovší atentát odkázala na tvrdenia amerických predstaviteľov zo začiatku mesiaca, podľa ktorých Sýria možno vypracovala čiernu listinu postáv libanonskej opozície.
"Viete, že máme obavy z potenciálu pre ďalšie vraždy politických postáv v Libanone - protisýrskych politických postáv," povedala ministerka novinárom.
V Bruseli sa v stredu uskutoční medzinárodné stretnutie venované obnove Iraku. Na konferenciu pozvali aj Sýriu, je možné, že príde aj odstupujúca prosýrska vláda Libanonu.
USA a Francúzsko v roku 2004 spoločne predložili návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN žiadajúcej stiahnutie Sýrie z Libanonu. Vláda v Damasku žiadosť ignorovala až do tejto jari, keď po bombovom atentáte na bývalého premiéra Rafíka Harírího zo 14. februára - prominentného oponenta sýrskeho vplyvu - protisýrske nálady v Libanone eskalovali do pouličných demonštrácií.