BRATISLAVA. Teroristické skupiny na Blízkom východe aj zločinecké skupiny v Strednej Amerike využívajú následky klimatických zmien na nábor nových členov, uviedla Kate Guyová z amerického inštitútu Centrum pre klímu a bezpečnosť počas konferencie GLOBSEC 2021 Bratislava Forum.
"Islamský štát v Iraku poukazuje na následky klimatických zmien a ľuďom hovorí, že ak sa k nim pridajú, tak môžu bojovať proti krajinám Západu, ktoré (svojim znečisťovaním) spôsobili, že je obdobie sucha," priblížila Guyová následky globálneho otepľovania v oblasti celosvetovej bezpečnosti.
Chudoba a hlad priťahujú násilie
Obrovské búrky, rozsiahle požiare, sucho a dezertifikácia podľa Guyovej samy o sebe narúšajú ľudské životy, majú však aj sekundárne následky, ktoré sú často dlhotrvajúce. Dezertifikácia je proces degradácie územia na púštnu či polopúštnu oblasť.
"Ľudia z poľnohospodárskych regiónov nedokážu prežiť intenzívne obdobia sucha a musia emigrovať, presťahovať sa," povedala Guyová.
"Tieto účinky majú vplyv na bezpečnosť v oblastiach poznačených konfliktami či miestach, kde je vysoká miera kriminality a násilie. Klimatické zmeny často zhoršujú už existujúce problémy (na týchto miestach)," pokračovala Guyová.
Spolupráca v oblasti migrácie je nutná
Odpoveď na rozsiahlu migráciu, ktorú v najbližších desaťročiach spôsobia klimatické zmeny, musí byť podľa Guyovej koordinovaná na medzinárodnej úrovni.

"Najhoršie, čo môžeme spraviť, je dopustiť, aby si každá krajina nastavila vlastnú migračnú politiku," uviedla Guyová a dodala, že potom by hrozilo, že viaceré krajiny pre nápor migrantov úplne uzavrú svoje hranice.
To by podľa Guyovej viedlo k okamžitému a rozsiahlemu porušovaniu Ženevských konvencií.
"V oblasti migrácie potrebujeme spoluprácu, koordináciu, možno nové právne mechanizmy a inštitúcie, ktoré budú tieto otázky riešiť. Súčasné mechanizmy sa nebudú vedieť vyporiadať s rozsahom migrácie, ktorá náš čaká," priblížila Guyová.
Vlády si podľa jej slov začínajú uvedomovať, že klíma má vplyv na každý jeden ich cieľ v oblasti bezpečnosti.
"Operácie našich armád, ako aj infraštruktúra, ktorú potrebujú, sú veľmi zraniteľné voči stúpajúcej morskej hladine či silným búrkam," priblížila.
NATO už považuje zmeny klímy za hrozbu
Guyová ocenila, že krajiny Severoatlantickej aliancie na pondelňajšom summite v Bruseli predstavili "veľmi nový a vzrušujúci" akčný plán pre klimatické zmeny a bezpečnosť.
"NATO sa ešte pred jedným-dvoma rokmi vôbec nevenovalo klimatickým zmenám. Na tomto stretnutí však lídri všetkých členských krajín NATO povedali, že klimatické zmeny považujú za jednu z ústredných hrozieb ďalšej generácie," uviedla Guyová.
"Zaviazali sa podniknúť viacero krokov, ktoré, dúfajme, poskytnú tejto misii veľa financií a prostriedkov. Chcú vytvoriť nové centrum excelencie v Kanade na vzdelávanie aktérov z prostredia bezpečnosti v oblasti klimatických zmien. Zaviazali sa znižovať emisie svojich armád. A zaviazali sa k pravidelným stretnutiam, kde vyhodnotia plnenie týchto záväzkov," zhrnula Guyová konkrétne sľuby predstavené v pondelok Alianciou.