LONDÝN. Približne 150 akademikov z Oxfordskej univerity odmietlo učiť na jednej z tamojších fakúlt v súvislosti s rozhodnutím jej vedenia ponechať na fasáde budovy kontroverznú sochu britského kolonialistu Cecila Rhodesa. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC.
Ľudskoprávni aktivisti už roky vyzývajú na odstránenie sochy z priečelia budovy fakulty Oriel College s tým, že Rhodes podporoval belošský supremacizmus a rasizmus. Fakulta sa však v máji rozhodla, že sochu z praktických dôvodov nedstráni.

Viacerí akademici teraz danú fakultu bojkotujú a podpísali petíciu, ktorá hlása, že inkriminovaná socha "glorifikuje kolonializmus".
Akademici odmietajú poskytovať študentom na Oriel College konzultácie a zúčastňovať sa na vedeckých diskusiách. Fakulta sa k danej záležitosti odmietla vyjadriť.
Rhodes bol podnikateľ a politik, ktorý v 19. storočí zohral význačnú úlohu v južnej Afrike. Angličanov považoval za nadradenú rasu, jeho kritici ho vnímajú ako vrcholového predstaviteľa kolonializmu a jedného z ľudí, ktorí vydláždili cestu k apartheidu, vysvetľuje BBC.
Protestujúci učitelia tiež odmietajú pomáhať pri prijímacích pohovoroch, ako aj pri podujatiach, ktoré fakulta organizuje. Bojkot však nezahŕňa prácu, ktorá nie je nezáväzná, ako sú skúšky, prednášky či dohľad nad postgraduálnymi študentmi.
Socha je umiestnená vo výklenku nad vstupom do budovy fakulty, ktorá je otočená smerom k ulici High Street v Oxforde. Akékoľvek rozhodnutie o odstránení sochy by si vyžadovalo stavebné povolenie od mestskej rady a ďalšie povolenia od Výboru pre historické budovy a pamiatky v Anglicku.