Praha/Vysoké Tatry 21. júna (TASR) Znepokojenie českého ministra životného prostredia Libora Ambrozka kvôli ťažbe kalamitného dreva v budúcej jadrovej zóne TANAP-u zdieľa aj vedenie českého národného parku a CHKO Šumava.
Západočeský národný park kvôli neprehľadnej situácii stiahol z Vysokých Tatier skupinu svojich technických pracovníkov už 18. júna a v pondelok minister Ambrozek apeloval listom na svojho slovenského partnera Lászlóa Miklósa, aby v TANAP-e zaistil ekologicky akceptovateľný a medzinárodne prijateľný vývoj.
Na základe skúseností z Národného parku Šumava Vás, vážený pán minister, môžem ubezpečiť, že príroda si dokáže stratenú rovnováhu nájsť sama bez umelých zásahov, napísal Ambrozek v otvorenom liste. Pripomenul, že veľké a celistvé lokality, kde prebiehajú prírodné procesy nerušene, majú všetky európske národné parky.
Bežným štandardom v európskych národných parkoch je na tých najcennejších územiach maximálne obmedziť ľudské zásahy a to sa tu zjavne nedeje, takže to bol impulz, prečo (minister Libor Ambrozek) napísal list pánovi Miklósovi. Napríklad Národný park Šumava už niekoľko rokov dôsledne uplatňuje politiku, že tie jadrové časti majú zostať bez umelých zásahov, pretože príroda si dokáže pomôcť sama, konštatovala pre TASR hovorkyňa českého ministerstva životného prostredia Karolina Šulová.
Šumavský park, rovnako ako národný park na druhej strane hraníc v nemeckom Bavorsku, už roky zápasí s problémom kôrovcovej kalamity a suchého lesa. Na rozsiahle zasiahnuté územia sa za ostatných 5-10 rokov začal vracať život a les sa tam omladzuje aj bez zásahu človeka.
Veci medzi Správou TANAP-u a Štátnymi lesmi TANAP-u sa musia vyjasniť za rokovacím stolom, uviedol dnes v telefonickom rozhovore pre TASR hovorca Správy NP a CHKO Šumava Radovan Holub. Predstaviteľ šumavského parku je už dva dni v Tatrách ako účastník medzinárodnej konferencie o divočine a po osobnej návšteve Kôprovej doliny situáciu medzi zástancami ochrany budúcej jadrovej zóny a stúpencami ťažby označil za zložitú a napätú.
Pokiaľ by sme sa mohli za niečo prihovoriť, tak za jednoznačne definované kompaktné jadrové zóny v TANAP-e, za ich rozšírenie a za jednoznačné definovanie toho, kam pôjde civilizácia, ako sa bude môcť rozvíjať. A jednoznačne, národný park nemôže fungovať bez týchto ekonomických možností pre región, to nikto určite nechce zmraziť, ale je potrebné nechať aj určité územia, kde zostáva príroda prírodou, vysvetlil Holub.
České ministerstvo životného prostredia nechce komentovať niektoré výzvy mimovládnych organizácií, aby sa zastavila finančná pomoc Vysokým Tatrám. Ministerstvo, rovnako ako NP Šumava, sa prikláňa skôr k tomu, aby darcovia z Česka dôsledne kontrolovali, ako sa s ich pomocou v Tatrách nakladá.