SME

Súd jeho organizácie označil za extrémistické. Navaľnyj však nekončí

Rozhodnutie súdu odsúdili USA i Británia.

Alexej NavaľnyjAlexej Navaľnyj (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA. Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa v stredu zaviazal, že vo svojej práci a boji proti režimu bude spoločne so svojimi prívržencami pokračovať aj napriek rozsudku moskovského súdu, ktorý ním založené organizácie označil za extrémistické a zakázal ich činnosť. Informovala o tom agentúra AFP.

Navaľnyj (45) v príspevku na Instagrame uviedol, že jeho stúpenci budú musieť zmeniť spôsob práce a vyzval ich, aby sa "prispôsobili".

"Neustúpime však od svojich cieľov a predstáv. Toto je naša krajina a nijakú inú nemáme," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viacerí poprední spolupracovníci Navaľného taktiež avizovali, že ruská opozícia, sa nenechá týmto verdiktom "vyrušiť", píše AFP.

"Budeme pokračovať v práci," napísal na Twitteri Leonid Volkov žijúci v Litve, ktorý bol šéfom Navaľného regionálnych politických štábov.

Zákaz kandidovať vo voľbách

Súd v Moskve v stredu - po 12-hodinovom pojednávaní za zatvorenými dverami - oznámil, že Navaľného politické organizácie zaradil medzi "extrémistické" skupiny.

Súvisiaci článok Navaľnyj získal cenu za odvahu, venoval ju politickým väzňom Čítajte 

Znamená to tiež, že na základe nového zákona budú mať ich vedúci predstavitelia, radoví členovia i sponzori zakázané aj kandidovať vo voľbách. Vo vyhlásení súdu, ktoré obdržali novinári, sa uvádza, že rozhodnutie je záväzné a okamžite vstupuje do platnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Zistilo sa, že tieto organizácie nielen šírili informácie, ktoré podnecujú nenávisť a nepriateľstvo voči vládnym činiteľom, no dopúšťali sa aj extrémistických činov," uviedol hovorca moskovskej prokuratúry.

Právni zástupcovia Navaľného nadácie Fond boja proti korupcii avizovali, že sa voči rozsudku odvolajú v stanovenej desaťdňovej lehote.

Kafkovský útok voči otvorenej spoločnosti

Zmienený verdikt medzičasom odsúdili Spojené štáty aj Británia. USA zároveň zopakovali aj svoju výzvu na okamžité prepustenie Navaľného z väzenia, uvádza AFP.

"Žiadame Rusko, aby prestalo zneužívať označenie "extrémizmus" pri cielení na nenásilné organizácie, ukončilo represie voči Navaľnému a jeho podporovateľom a rešpektovalo medzinárodné záväzky týkajúce sa dodržiavania a zaistenia ľudských práv a základných slobôd," uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

SkryťVypnúť reklamu

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab označil rozhodnutie moskovského súdu za "zvrátené". Dodal, že ide o ďalší "kafkovský útok" voči otvorenej spoločnosti a tým, ktorí bojujú proti korupcii a tiež o "zámerný pokus efektívne postaviť mimo zákon skutočnú politickú opozíciu v Rusku".

Moskovská prokuratúra ešte v apríli požiadala moskovský mestský súd, aby Navaľným založené nadácie Fond boja proti korupcii a Fond na ochranu práv občanov, ako aj jeho štáby v regiónoch, uznal za "extrémistické" organizácie.

Ruské úrady následne - už pred niekoľkými týždňami - na základe predbežného rozhodnutia zakázali činnosť Navaľného regionálnym štábom, ktoré založil pre potreby svojej kampane pred poslednými prezidentskými voľbami, a výrazne obmedzili aj aktivity protikorupčnej nádaácie FBK, pripomína agentúra DPA.

Vladimir Putin

Súvisiace témy: USA, Rusko, Alexej Navaľnyj
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 469
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 223
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 699
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 536
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 170
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 074
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 004
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu