RÍM. Úsilie Vatikánu o vyšetrovanie a stíhanie finančných trestných činov naráža na nedostatok personálu a skúseností. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnili v stredu experti na boj s finančnou kriminalitou pôsobiaci pri Rade Európy.
Hodnotenie Vatikánu je pozitívne
Problémom je aj chybné presvedčenie, že hodnostári pôsobiaci v jeho vnútri sú imúnni voči kriminálnemu správaniu, uvádza sa v správe Výboru expertov na hodnotenie opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (MONEYVAL) Rady Európy.
Hodnotenie Vatikánu vyznieva celkovo pozitívne.

Svätá stolica v predmetných oblastiach podľa expertov plní väčšinu medzinárodných štandardov, podnikla kroky na zlepšenie svojej legislatívy a dosiahla efektívnu úroveň medzinárodnej spolupráce.
Za poslednú dekádu sa však vatikánskym prokurátorom podarilo dostať pre súd iba niekoľko málo prípadov, upozorňuje MONEYVAL. Dlhý čas potrebný na vznesenie obvinenia a usvedčenie tiež poukazuje na iba „skromné“ fungovanie súdneho systému.
Doteraz vynesené rozsudky boli pritom také „minimálne“, že podľa predkladateľov dokumentu nemajú odstrašovací účinok.
Najväčšiu kritiku zo strany expertov Rady Európy si Vatikán vyslúžil za ignorovanie možnosti, že vlastní zamestnanci môžu zneužívať svoje funkcie a finančný systém pápežského štátu na osobné obohatenie.
Hodnotiaci proces nemožno ukončiť, kým Vatikán neuskutoční „komplexné posúdenie“ rizík prichádzajúcich zvnútra a neposilní dohľad nad zamestnancami v záujme odhalenia možných zločinov, uvádza sa v správe.
Za budovu v Londýne zaplatili 300 miliónov
MONEYVAL zverejnil svoju správu v čase, keď už dva roky trvá vyšetrovania kauzy týkajúcej sa kúpy nehnuteľnosti v Londýne, do ktorej vatikánsky Štátny sekretariát investoval zhruba 300 miliónov eur.
Vyšetrovanie zahŕňa viacerých zamestnancov Vatikánu a niekoľko externých talianskych maklérov, ktorí čelia podozreniu, že pápežský štát pripravili na poplatkoch o desiatky miliónov eur. Formálne obvinenia zatiaľ v prípade neboli vznesené.
Vyšetrovania odhalilo, že vysoký predstavitelia Štátneho sekretariátu, ako aj samotný pápež František, o transakcii vedeli a schválili ju. Či sú aj oni predmetom vyšetrovania, doteraz nie je známe.