Sarajevo 21. júna (TASR) - Súdni experti exhumovali z masového hrobu vo východnej Bosne pozostatky 240 ľudí, ktorí boli pravdepodobne obeťami masakru v Srebrenici.
Väčšina pozostatkov bola neúplná, čo by mohlo svedčiť o tom, že telá boli pochované niekde inde a neskôr presunuté do druhého masového hrobu v snahe zakryť zločin.
Tímy súdneho lekárstva, ktoré vykopávali telá z masových hrobov v minulosti, zistili, že buldozéry boli použité na premiestnenie pozostatkov do nových hrobov a často našli zvyšky rovnakého tela na dvoch alebo troch miestach.
Po 35 dňoch práce tím dokončil exhumanáciu v pondelok vo východobosnianskej dedine Liplje. Pri telách sa nenašli žiadne dokumenty, ale osobné veci pochované spolu s telami naznačujú, že to boli bosnianski Moslimovia zavraždení v roku 1995 pri masakre v Srebrenici, najhoršom hromadnom vyvražďovaní civilistov v Európe od druhej svetovej vojny.
Srbské jednotky vtedy obsadili východobosniansku enklávu, ktorá bola Organizáciou Spojených národov vyhlásená za bezpečnú zónu, a zavraždili viac ako 8000 Moslimov.
Pozostatky sa podrobia analýze DNA v snahe o identifikáciu. OSN a miestni súdni lekári exhumovali doteraz 16.500 tiel z viac ako 300 masových hrobov. Tisícky ľudí sú stále nezvestné a predpokladá sa, že sú mŕtvi.
Okolo 260.000 ľudí bolo zabitých a 1.8 milióna ďalších opustilo svoje domovy počas vojny v rokoch 1992-1995, ktorá postavila proti sebe bosnianskych Moslimov, katolíckych Chorvátov a pravoslávnych Srbov.