ŽENEVA. Právni experti Organizácie Spojených národov vyzvali v piatok kanadskú vládu a Vatikán, aby urýchlene a dôsledne vyšetrili nálezy neoznačených hrobov v cirkevnej škole pre pôvodné obyvateľstvo v západnej Kanade.
Skupina deviatich expertov žiada kanadské úrady o plnohodnotné vyšetrovanie okolností a zodpovednosti za dané úmrtia vrátane forenzného skúmania nájdených pozostatkov. Chcú tiež, aby úrady identifikovali a zaregistrovali nezvestné deti.
Pomenovanie a potrestanie ešte žijúcich vinníkov
Agentúra AFP poznamenala, že táto skupina expertov nehovorí v mene OSN, ktorej však podáva správy o svojich zisteniach.
AFP dodala, že experti vyzvali vládu v Ottawe, aby vykonala podobné vyšetrovania vo všetkých ostatných internátnych školách pre pôvodné obyvateľstvo v Kanade.
Experti pritom zdôraznili, že obete majú právo poznať celý rozsah všetkých porušení zákona, ku ktorým došlo, a to vrátane prípadov mučenia či sexuálneho násilia páchaného na deťoch. Apelovali tiež na pomenovanie a potrestanie ešte žijúcich vinníkov.
Výzva na prístup k cirkevným archívom

Experti OSN sa obrátili aj na katolícku cirkev a vyzvali ju, aby súdnym orgánom poskytla úplný prístup do archívov internátnych škôl, a "vykonala rýchle a dôkladné interné a súdne vyšetrovania týchto obvinení a zverejnila ich výsledky".
Masový hrob s pozostatkami 215 detí našli nedávno na pozemku internátnej školy v meste Kamloops v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Takéto školy boli zriaďované na asimiláciu pôvodných obyvateľov Kanady.
Správcovia školy v Kamloopse zmienené úmrtia nikdy nezdokumentovali. Na pozostatky natrafili počas nedávno prieskumu rádiolokačnou technikou v priestoroch školy, ale zatiaľ žiadne z tiel nevykopali.
Útlak pôvodných obyvateľov
Kanadský premiér Justin Trudeau v reakcii na šokujúci nález sľúbil, že vláda pomôže pri hľadaní potenciálnych neoznačených hrobov v ďalších bývalých rezidenčných školách.
Medzi expertmi OSN boli osobitní spravodajcovia OSN pre práva pôvodných obyvateľov, sexuálne vykorisťovanie detí či ponižujúce zaobchádzanie a tiež predseda pracovnej skupiny pre násilné zmiznutia.
V období rokov 1863-1998 odobrali od rodín v Kanade viac ako 150.000 detí a umiestnili ich do rezidenčných internátnych škôl. Veľa z detí sa už nikdy nevrátilo do svojich domovských komunít, v školách nesmeli rozprávať svojím rodným jazykom ani hlásiť sa k svojej kultúre a zvykom.
V správe, ktorú v Kanade zverejnili v roku 2015, je tento prístup označený za "kultúrnu genocídu". V roku 2008 sa kanadská vláda za tento systém oficiálne ospravedlnila.