BRATISLAVA. Médiá zámerne zamlčiavajú informácie o úmrtiach po očkovaní, preto by ste o tom mali informovať vy. S týmito slovami oslovila pred pár týždňami britská PR agentúra vybraných francúzskych influencerov, ktorí sa na sociálnych sieťach venujú aj zdravotníctvu.
Blogeri a youtuberi mali vo svojich profiloch na sociálnych sieťach pridať odkazy na údajne uniknutú štúdiu, ktorá má dokazovať, že úmrtnosť ľudí zaočkovaných vakcínou Pfizer je až trikrát vyššia ako pri vakcíne od AstraZenecy. Zverejnené informácie však nemali prezentovať ako reklamu, ale len ako svoj názor. Agentúra im za to ponúkala štedrú odmenu.
Viaceré výrazné osobnosti, s miliónmi fanúšikov na sociálnych sieťach, ponuku odmietli. Denníku Le Monde sa podarilo zistiť, že PR agentúra je v skutočnosti schránkovou firmou na Panenských ostrovoch a že emaily poslané influencerom pochádzali od manažérov z Moskvy.
Experti upozorňujú na to, že počet dezinformácií zo strany Ruska aj Číny súvisiacich s očkovaním sa v posledných mesiacoch zvýšil. Viaceré falošné štúdie napríklad tvrdia, že čínske a ruské vakcíny sú tie jediné bezpečné.
Prípad vakcíny Sputnik V však ukazuje, že nie všade môžu byť podobné kampane úspešné, no môžu poškodiť imidž celého očkovania.
Čakanie na EMA
Záujem o ruskú vakcínu prejavili viaceré európske štáty vo februári, keď bolo jasné, že dodávky ostatných vakcín budú meškať. Sputnikom V sa očkovalo v Srbsku, ako prví v Európskej únii schválili vakcínu na použitie Maďari.
O schválení použitia druhou krajinou EÚ – Slovenskom, tak informovali viaceré ruské médiá.