TRIPOLIS. Ruskí žoldnieri opustili líbyjské hlavné mesto v lete minulého roka, no zanechali za sebou podmínované domy a dvory. Výbušniny upevňovali na záchodové dosky, na dvere aj na plyšové medvedíky. Vybuchnúť majú po dotyku, hovoria pyrotechnici.
Najúchylnejšie sú zrejme tie, ktoré umiestnili do prázdnych plechoviek od nealkoholických nápojov. Mladí Líbyjčania sa s nimi často hrajú, stláčajú ich. A tak Rusi vyrobili plechovky, ktoré pri tlaku vybuchnú.
"Skúmali dokonca aj to, ako sa hrajú naše deti,“ hovorí Rabie al-Džaváší, šéf Nadácie za slobodné polia, ktorá v Líbyi odstraňuje míny. "Vedia, ako rozmýšľame.“
Smrteľné dedičstvo
Pyrotechnické tímy teraz prechádzajú územiami, ktoré zasiahla vojna. Nachádzajú množstvo opustenej nevybuchnutej munície – niekedy bola opustená zámerne, inokedy nie – nielen od ruských žoldnierov, ktorí podporovali vzbúreneckého veliteľa Chalífu Haftara, ale aj z predošlých fáz konfliktu.

Niektorá výzbroj pochádza ešte z líbyjskej revolúcie z čias arabskej jari spred desaťročia. Povstanie viedlo k zvrhnutiu a zabitiu diktátora Muammara Kaddáfího, zanechalo množstvo zbraní v rukách početných milícií.
V južných predmestiach Tripolisu zničených vojnou ako Ajn Zará pyrotechnici objavujú nevybuchnuté delostrelecké granáty alebo strely z mínometov, vrátane amerických, ktoré patrili ešte do Kaddáfího arzenálu.
Najsmrteľnejšie sú však míny vyrobené v Rusku, tvrdia pyrotechnici. Hovoria, že nič podobné nevideli predtým, ako Haftar v roku 2019 neúspešne spustil svoju kampaň s cieľom ovládnuť hlavné mesto.