Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete
- Celkový počet potvrdených prípadov: 172 430 557
- Počet vyliečených: 155 080 582
- Počet úmrtí: 3 706 682
- V Rumunsku začali očkovať proti covidu deti od 12 rokov
- Do Sýrie dorazila prvý dodávka Sputnika V, zaočkovali Asada.
Rumuni začali s očkovaním mladých
Rumunsko v stredu začalo s očkovaním mladých ľudí vo veku 12 - 15 rokov proti koronavírusu.
Vakcináciu detí odštartovalo len niekoľko dní po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) odobrila používanie očkovacej látky konzorcia Pfizer-BioNTech pre danú vekovú kategóriu.
Šéf národného vakcinačného výboru Valeriu Gheorghita v stredu uviedol, že za uplynulých 24 hodín sa prostredníctvom národnej rezervačnej platformy zaregistrovalo viac ako 2 100 detí.
Rumunsko
Počet prípadov: 1 078 142
Vyliečení: 1 040 869
Počet obetí: 30 415
„Schválením očkovania 12- až 15-ročných prinášame dôležitú výhodu, najmä pre deti s chronickými ochoreniami alebo ďalšími ťažkosťami, pre ktoré sú náchylné na vážne ochorenie,“ povedal Gheorghita počas inaugurácie detského vakcinačného centra v Bukurešti.
Ako tiež oznámil, vakcinačné centrá začnú prijímať aj ľudí, ktorí prídu na očkovanie bez objednávky.
Od začiatku vakcinačnej kampane v Rumunsku podali takmer osem miliónov dávok vakcín. Plne zaočkovaných je však zatiaľ len 3,7 milióna z viac ako 19 miliónov obyvateľov krajiny.
Vakcinácia v ostatných týždňoch v Rumunsku oslabila, čo vyvoláva obavy z váhania obyvateľov nechať sa zaočkovať. Gheorghita pripomenul, že „očkovanie zostáva bezpečnou a účinnou cestou k návratu do normálu“. Tiež zdôraznil, že treba rozšíriť očkovanie aj do vidieckych oblastí, ktoré zaostávajú za mestami.
V dôsledku nákazy koronavírusom v Rumunsku zomrelo viac ako 30-tisíc ľudí.
Do Sýrie dorazil Sputnik V
Sýrskeho prezidenta Bašára Asada zaočkovali ruskou vakcínou Sputnik V po tom, ako do Sýrie dorazila prvá dodávka tejto látky.
Vo štvrtok o tom informovali agentúry Interfax a Reuters s odvolaním sa na sýrskeho veľvyslanca v Moskve.
Sýria
Počet prípadov: 24 559
Vyliečení: 21 614
Počet obetí: 1 778
"Áno, je zaočkovaný," uviedol sýrsky veľvyslanec v Rusku Rijád Haddád. Potvrdil tiež, že do Sýrie dorazila prvá dodávka ruskej vakcíny.
"Sputnik V je už v Sýrii. Prvú časť dodávky vakcíny sme použili na očkovanie lekárov a popredných predstaviteľov krajiny, v súčasnosti sa už očkuje obyvateľstvo," povedal veľvyslanec. Odmietol však uviesť množstvo vakcín dodaných do Sýrie.
Podľa agentúry TASS ruskú vakcínu zaregistrovali už v 66 krajinách sveta. Ruský minister obchodu Denis Manturov vo štvrtok oznámil, že Rusko dokáže mesačne vyrobiť až 30 miliónov dávok vakcíny Sputnik V.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Počet zaočkovaných ľudí na Slovensku (+ kalkulačka termínov)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Cestovateľský semafor: Pozrite si rozdelenie krajín