JERUZALEM. Izraelské ministerstvo zdravotníctva v utorok uviedlo, že malý počet prípadov zápalového ochorenia srdcového svalu, ktoré v krajine zaznamenali prevažne u mladých mužov zaočkovaných vakcínou proti koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech, pravdepodobne súvisí s vakcináciou.
Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Väčšina prípadov bola ľahká
Od decembra 2020 do mája 2021 evidovali v Izraeli 275 prípadov tohto ochorenia, a to spomedzi viac než piatich miliónov zaočkovaných, uviedol rezort zdravotníctva s odvolaním sa na výsledky štúdie troch odborných tímov, ktorú dal vypracovať.
Väčšina z pacientov s problémom zápalu srdca strávila v nemocnici najviac štyri dni a 95 percent z nich bolo označených za ľahké prípady.

Štúdia odhalila, že "existuje možná spojitosť medzi podaním druhej dávky vakcíny (Pfizer) a objavením sa myokarditídy u mužov vo veku 16 – 30 rokov", uvádza sa vo vyhlásení.
V uvedenej skupine ľudí sa totiž zápal srdcového svalu objavoval častejšie než u iných skupín.
Americká firma Pfizer uviedla, že o týchto zisteniach vie, avšak poznamenala, že nebola stanovená príčinná súvislosť v spojitosti s podaním vakcíny.
V porovnaní s počtom prípadov myokarditídy v bežnej populácii nezistila u zaočkovaných ľudí ich vyšší výskyt, dodala. Možné neželané vedľajšie účinky očkovacej látky však dôkladne preveruje a pravidelne sa stretáva s predstaviteľmi izraelského ministerstva zdravotníctva, ktorí sa venujú bezpečnosti vakcín.
Skúmali aj Modernu
Poradný výbor amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v máji odporučil ďalšie štúdie, čo sa týka možného súvisu myokarditídy a mRNA vakcín, medzi ktoré okrem vakcíny konzorcia Pfizer/BioNTech patrí i očkovacia látka od spoločnosti Moderna.
Hoci vtedy v porovnaní so všeobecnou populáciou nezistili nadpriemerne vysoký výskyt tohto ochorenia, oznámili, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali o možných rizikách vedieť.
Izrael je celosvetovo vedúcou krajinou v počte zaočkovaných osôb, čo mu umožnilo naplno otvoriť ekonomiku.
Od utorka boli tiež zrušené viaceré opatrenia týkajúce sa obmedzení sociálnych kontaktov a ľudia už na návštevu reštaurácií či iných prevádzok nepotrebujú špeciálne očkovacie preukazy.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Počet zaočkovaných ľudí na Slovensku (+ kalkulačka termínov)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Cestovateľský semafor: Pozrite si rozdelenie krajín