OTTAWA. Pozostatky 215 detí sa našli na pozemku bývalej cirkevnej internátnej školy v Kanade, ktorá vznikla pred vyše storočím a jej cieľom bola asimilácia pôvodných obyvateľov.
Informovala o tom vo štvrtok večer agentúra AFP s odvolaním sa na miestny indiánsky kmeň.
Niektoré mali len tri roky
Pozostatky žiakov školy v meste Kamloops v provincii Britská Kolumbia objavili pomocou špeciálneho radaru. "Niektoré mali len tri roky," povedala zástupkyňa komunity Rosanne Casimirová s tým, že ide o "nemysliteľnú stratu, o ktorej sa hovorilo, ale nikdy nebola zdokumentovaná" zo strany predstaviteľov školy.
Dodala, že správa s predbežnými zisteniami bude zverejnená v júni.
Kanadskí indiáni sa teraz v súčinnosti s múzeami a i súdnym lekárom usilujú získať akékoľvek záznamy o týchto úmrtiach.
"Znepokojujúci" objav "mi láme srdce", napísal v reakcii na Twitteri kanadský premiér Justin Trudeau. "Ide o bolestivú pripomienku temnej a hanebnej kapitoly dejín našej krajiny," uviedol.
Fyzické aj sexuálne násilie
Škola v Britskej Kolumbii bola najväčšou spomedzi 139 rezidenčných škôl založených koncom 19. storočia v Kanade a navštevovalo ju počas roka do 500 študentov. V mene kanadskej vlády ju v rokoch 1890-1969 prevádzkovala katolícka cirkev.
Celkovo bolo v Kanade do takýchto škôl nútene zapísaných približne 150-tisíc detí indiánov, Inuitov a Métisov. Žiaci sa tu zo strany učiteľov stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím a cieľom bolo zbaviť ich ich kultúry a materinského jazyka.
Identifikovaných bolo najmenej 3200 detí, ktoré v internátnych školách zomreli na následky zneužívania alebo zanedbávania. Ich skutočný počet však nie je známy.
Tieto skúsenosti sa v súčasnosti považujú za dôvod vysokej miery chudoby, alkoholizmu, domáceho násilia a počtu samovrážd v domorodých komunitách. Kanada sa za prax "kultúrnej genocídy" oficiálne ospravedlnila v roku 2008.