VIEDEŇ. Dokumentačné stredisko pre politický islam v Rakúsku zverejnilo vo štvrtok mapu s prehľadom vyše 600 moslimských zariadení, organizácií a náboženských obcí.
Cieľom výskumného projektu Viedenskej univerzity je identifikovať združenia, ktoré súvisia s politickým islamom. Informovala o tom agentúra APA.
"Zaznamenali a opísali sme 623 spolkov, organizácií a mešít. Za cieľ sme si stanovili zviditeľniť ich slabé i silné stránky, ako napríklad ich úspechy v úsilí o integráciu," priblížil vedúci projektu Ednan Aslan, ktorý je rakúsko-tureckého pôvodu.
Na webstránke www.islam-landkarte.at je tak možné zistiť, kto patrí k predstaviteľom jednotlivých združení, kto ich navonok zastupuje, pod akú organizáciu patria, ako aj to, či majú väzby na zahraničie.
Kritika zo strany moslimov
Profesor Aslan dodal, že touto iniciatívou chcú ukázať i "nebezpečné tendencie", keďže v dôsledku radikálov trpí i väčšina moslimov. "Chceme na to politiku upozorniť," povedal.
Náboženské skupiny vyhlasujú, že takáto mapa stigmatizuje moslimov v Rakúsku.
"Predstavte si, že by bola vytvorená podobná mapa judaizmu alebo kresťanstva," vyhlásil Tarafa Baghajati, šéf ďalšej moslimskej organizácie, a posťažoval sa, že mapa stavia na jednu úroveň terorizmus a náboženstvo.
Poukázal na to, že z 8,9 milióna obyvateľov Rakúska je približne osem percent praktizujúcich moslimov. A väčšina z nich nemá žiadne prepojenie s teroristickými organizáciami. "Je to znepokojujúce a som sklamaný, že vláda prijala myšlienky krajnej pravice," dodal.
Okrem spomínanej mapy vypracovali i spisy o troch najväčších organizáciách zastrešujúcich islamské združenia v Rakúsku – Turecko-islamskej únii v Rakúsku (ATIB), hnutí Millî-Görüs a organizácii Siví vlci. Odborníci v nich analyzujú ich pôvod, ideologické zázemie i štruktúry a siete.
V prípade únie ATIB, pod ktorú patrí viac ako 60 mešít v Rakúsku, sa otvára napríklad otázka nezávislosti od tureckej politiky. Hnutie Millî-Görüs je zase blízke hnutiu Moslimské bratstvo.
Vývoj politického islamu
Ministerka pre integráciu Susanne Raabová zdôraznila, že v žiadnom prípade nie je zámerom "podozrievať" z radikálneho smerovania všetkých moslimov.
Na druhej strane ale tiež nie je možné ignorovať "nebezpečný vývoj politického islamu".
Informácie zverejnené na príslušnej mape islamských združení môžu podľa jej slov úradom poslúžiť napríklad pri rozhodovaní o tom, ktoré z nich dostanú finančnú podporu, či pri uvažovaní o tom, ktoré sa môžu stať partnermi pre integráciu.
Užitočné môžu byť tieto zistenia tiež pre bezpečnostné orgány, ako aj pre samotných moslimov žijúcich v Rakúsku, dodala ministerka.
Hovorkyňa strany Zelených pre integráciu Faika El-Nagashiová sa posťažovala, že "do projektu nebol zapojený žiaden minister zo Zelených ani žiaden poslanec a dokonca im o tom ani nepovedali". Projekt podľa jej slov "mieša moslimov s islamistami a odporuje tomu, ako by mala politika integrácie vyzerať".
Od džihádistického útoku vlani v novembri vo Viedni - vôbec prvého v Rakúsku, pri ktorom boli zabití štyria ľudia -, zaznamenali v Rakúsku nárast v počte prípadov slovných a fyzických útokov proti moslimom. IGGÖ sa posťažovala, že "rasizmus proti moslimom silnie".