LONDÝN. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vo štvrtok odmietol obvinenia z klamstiev týkajúcich sa vládnej stratégie boja proti pandémii koronavírusu, informovali agentúry AP a AFP.
Hancock pred poslancami dolnej komory parlamentu reagoval na tvrdenia Dominica Cummingsa, bývalého hlavného poradcu britského premiéra Borisa Johnsona, podľa ktorého Hancock počas riešenia koronakrízy viackrát poskytol zavádzajúce informácie nielen obyvateľom Británie, ale aj svojím straníckym kolegom.
Kauza neotestovaných dôchodcov
Cummings v stredu počas svojej výpovede pred poslancami dolnej komory britského parlamentu obvinil Hancocka z podcenenia koronavírusovej situácie v domovoch sociálnych služieb, kde si rozšírenie nákazy počas prvých mesiacoch pandémie vyžiadalo tisícky obetí.
Ako vysvetľuje britská spravodajská stanica Sky News, Hancock podľa Cummingsa zamlčal skutočnosť, že mnohí seniori neboli pred návratom do domovov dôchodcov z nemocnice riadne otestovaní. Za takéto správanie mal Hancock podľa Cummingsa prísť o svoju funkciu.
Cummings, ktorý pôsobenie ako hlavný poradca premiéra ukončil v novembri, tiež tvrdil, že zvýšený počet úmrtí mala za príčinu aj počiatočná "pomalá" a "chaotická" reakcia vlády na šírenie nákazy koronavírusu.
Povedal tiež, že Johnson podľa neho "nie je spôsobilý" vykonávať funkciu premiéra, keďže sa nevie poučiť zo svojich chýb, dopĺňa AP.
Johnson podporil ministra
Hancock vo štvrtok tieto obvinenia odmietol a označil ich za "nepodložené". Dodal, že od začiatku pandémie koronavírusu je úprimný k členom verejnosti, ako aj k členom vládneho kabinetu.
Britský premiér Boris Johnson sa vo štvrtok vyhol odpovediam na otázky, či Hancock má jeho dôveru, píše Sky News. Odmietol však Cummingsove tvrdenia, že pre jeho (Johnsonove) kroky zbytočne zomreli tisíce ľudí.
Nezávislé vyšetrovanie vládneho postupu v boji proti koronavírusu má byť spustené budúci rok, píše AP. Opozícia a rodinní príslušníci obetí koronavírusu však žiadajú, aby sa tak stalo ešte skôr.
Británia od začiatku pandémie zaznamenala spomedzi krajín Európy najvyšší počet úmrtí spojených s ochorením COVID-19, takmer 128 000.
Nárast počtu prípadov nákazy aj úmrtí sa podarilo spomaliť spusteným vakcinačnej kampane vlani v decembri. V Británii sa však posledné týždne začal šíriť nákazlivejší tzv. indický variant vírusu, pripomína DPA.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Počet zaočkovaných ľudí na Slovensku (+ kalkulačka termínov)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?