WU-CHAN. Vo februári sa medzinárodná skupina vedcov vrátila z Číny, kde v mene Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) stopovali pôvod vírusu SARS-CoV-2.
Správa z vyšetrovania, ktorú vydali koncom marca, označuje únik vírusu z laboratória vo Wu-chane za "mimoriadne nepravdepodobný" a za najdôveryhodnejšiu označuje verziu, že išlo o prenos zo živočíšneho medzihostiteľa na človeka.

Aj virológ z Michiganskej univerzity a amerického Národného vedeckého poradného výboru pre biologickú bezpečnosť Michael Imperiale v eseji s kolegom písal, že únik z laboratória je skôr konšpiračná teória ako vedecky vierohodná hypotéza. Teraz svoje vyjadrenia zmierňuje.
"Prevaha dôkazov stále smeruje k tomu, že vírus je prírodného pôvodu. Zdá sa však, že rozptyl medzi dôkazmi o prírodnom pôvode a o úniku z laboratória sa zmenšuje," vraví pre magazín The Atlantic.
Uniknutá správa amerických tajných služieb ukazuje, že aj s touto teóriou musia vedci rátať. Mnohí sa však obávajú, že nezávislé vyšetrenie pôvodu koronavírusu už nebude možné.
Čína vidí politiku
V novembri 2019 skončili traja výskumníci Wu-chanského inštitútu virológie v nemocnici so symptómami podobnými chrípke.
Doteraz bolo známe, že zamestnanci inštitútu ochoreli, no až uniknutá správa amerických tajných služieb, ktorú má k dispozícii denník Wall Street Journal, ukázala, že museli byť aj hospitalizovaní. To podľa expertov znižuje tvrdenie, že mali len bežnú chrípku.