Belehrad 20. júna (TASR) - Srbský prezident Boris Tadič sa napriek protestom príbuzných obetí zúčastní na obrade pri príležitosti desiateho výročia srebrenickej masakry. Dnes to oznámila Tadičova kancelária.
Oficiálny obrad na počesť asi 8000 moslimských mužov a chlapcov, ktorých srbské jednotky zabili po obsadení srebrenickej enklávy v júli 1995, sa uskutoční 11. júla v obci Potočari neďaleko východobosnianskej Srebrenice, kde sa nachádza pamätník a cintorín postupne identifikovaných obetí.
Tadič "vzdá hold nevinným srebrenickým obetiam," uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.
Skupina bosnianskych žien, ktoré pri masakre prišli o manželov a synov, však vyhlásila, že Tadič a iní srbskí predstavitelia nebudú vítaní, kým pred spravodlivosť nebudú postavení lídri bosnianskych Srbov počas vojny z rokov 1992-95 - Radovan Karadžič a generál Ratko Mladič, ktorým je pripisovaná hlavná zodpovednosť za masakru a ktorých haagsky tribunál v tejto súvislosti obžaloval z genocídy.
"Nedovoľme, aby sem prišiel nejaký srbský alebo bosnianskosrbský predstaviteľ, kým nezatknú Ratka Mladiča a Radovana Karadžiča," povedala Munira Subašičová, členka združenia Srebrenické matky.
Karadžič sa podľa predpokladov ukrýva v srbskej časti Bosny, Mladič v Srbsku. V ostatnom čase za objavili špekulácie, že srbská vláda rokuje s Mladičom o jeho dobrovoľnom vzdaní sa haagskemu tribunálu.
Britský nedeľník Sunday Times uplynulý víkend uviedol, že Mladič sa vzdá za päť miliónov dolárov, ktoré by boli zaplatené jeho rodine a ochrankárom. Mladič je údajne ochotný vzdať sa ešte pred výročím masakry.
Uvedená čiastka je rovnaká ako odmena, ktorú na jeho dolapenie vypísali USA.
Srbské úrady túto informáciu, ako aj predchádzajúce špekulácie o tajných rokovaniach, popreli a trvajú na tom, že o jeho pobyte nevedia.
Srebrenické matky varovali, že v prípade účasti na obrade by mohla byť ohrozená Tadičova bezpečnosť. Skupina bez uvedenia bližších podrobností dodala, že vyzvala príbuzných obetí, aby bránili príchodu Tadiča a iných "neželaných hostí" do Potočari. "Nechceme nečestných hostí. Ak by boli čestní, Mladič aj Karadžič by už boli za mrežami," povedala Subašičová.
Tadič nedávno odsúdil srbských páchateľov srebrenického zabíjania a prisľúbil, že "pokľakne a ospravedlní sa za hrozný srebrenický zločin".
Srbský parlament, kde majú väčšinu nacionalisti, však minulý týždeň neprijal rezolúciu odsudzujúcu masakru v Srebrenici. Návrh stroskotal na požiadavke ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) a Socialistickej strany Srbska (SPS) exprezidenta Slobodana Miloševiča, aby boli v deklarácii odsúdené všetky zločiny, vrátane tých spáchaných na Srboch.
Tadičova kancelária uviedla, že srbského prezidenta na obrad v Potočari pozvalo trojčlenné prezídium Bosny a Hercegoviny zložené z Moslima, Chorváta a Srba.
Srbský vicepremiér Miroljub Labus medzičasom vyhlásil, že vláda "zorganizovala všetky svoje služby" s cieľom získať informácie, či sa Mladič a iní obžalovaní z vojnových zločinov ukrývajú na území krajiny.
"Každý, kto bol obvinený z vojnových zločinov, bude zatknutý, lebo termín na ich vzdanie sa už dávno vypršal," povedal Labus.
Podľa prokuratúry haagskeho tribunálu sa v Srbsku okrem Mladiča ukrýva ďalších šesť obžalovaných.