DAMASK, BRATISLAVA. Šavarma, arabská verzia kebabu alebo gyrosu, je jedlom, o ktorom Sýrčania ešte donedávna veľmi nerozmýšľali, brali ho ako samozrejmosť. Na ulici sa zastavili pri jednom z mnohých stánkov, kúpili si ho a cenu neriešili.
To už neplatí, upozorňuje reportéra agentúry Reuters Alí Habíb, 33-ročný učiteľ z Damasku.

"Verili by ste tomu, že šavarma teraz stojí takmer polovicu môjho platu?" hovorí. Jeho plat je 50-tisíc sýrskych libier, teda asi šestnásť dolárov. Šavarma po obrovskej inflácii v posledných mesiacoch stojí 20-tisíc libier.
Ľudia ako Habíb v krajine zničenej desaťročím vojny prežívajú len vďaka vládou dotovaným potravinám.
Sýria je na pokraji ekonomického kolapsu, elektrina vypadáva častejšie ako v rokoch, keď sa v krajine ešte intenzívne bojovalo. Habíb pritom priznáva, že na to, aby dokázal uživiť manželku a dve dcéry, musel predať časť nábytku.
Ďalších sedem rokov Asada
Napriek tomu sa neočakáva, že by v stredajších prezidentských voľbách zvíťazil niekto iný ako súčasný diktátor Bašár Asad, ktorý krajine vládne od roku 2000. Jeho otec Hafíz Sýriu pevnou rukou ovládal od roku 1971 až do smrti.
Ľudia volia vo volebných miestnostiach, ktoré často stoja vedľa budov rozbombardovaných počas vojny. Nemajú veľmi na výber, aj keď sa do prezidentského súboja pôvodne prihlásilo 51 kandidátov.